Riigikogu esimees Ene Ergma osales täna rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi IPhO 2012 avamisel Nokia Kontserdimajas ja tervitas olümpiaadist osavõtjaid. Ergma avaldas heameelt, et olümpiaad toimub sedakorda just Tallinnas ja et Eesti on pidanud selle korraldamist sedavõrd oluliseks.

„Juba 1996. aastal esitas tollane Eesti Vabariigi haridusminister füüsik ja akadeemik Jaak Aaviksoo taotluse IPhO korraldamiseks Eestis 2012 aastal. Taotluse esitamine toimus ainult viis aastat pärast Eesti riigi taasiseseisvumist, kuid juba siis olime kindlad, et kahekümne esimese sajandi majanduse edasiviivaks mootoriks on teadusel ja kõrgtehnoloogiatel põhinev majandus, mis vajab spetsialiste, kellel on tugev loodusteaduslik haridus,“ ütles Ergma oma tervituskõnes.

Ergma osutas, et nende aastate jooksul on Eesti noored osalenud edukalt paljudel olümpiaadidel ja sealt tagasi tulnud ka auhindadega. Ergma sõnul sai rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi toimumine Eestis ajendiks, et käesolev õppeaasta otsustati kuulutada Eestis teadusaastaks ja et Tartust saab 20. juulil maailma füüsikapealinn. 2012. aasta erilisust füüsikute jaoks rõhutab Ergma sõnul ka Higgsi osakese avastamine.

„Selle osakese peaaegu poole sajand pikkune  eksperimentaalne avastuse saaga näitab, kui keeruline on looduselt välja meelitada tema saladusi. Kuid füüsikud on sihikindel rahvas ja neid ei heiduta raskused,“ ütles Ergma.

Ergma kinnitas olümpiaadi osavõtjaiile nende valiku õigsust ja avaldas veendumust, et füüsiku haridus on väärt haridus.

„Tahan teile öelda, et füüsiku haridus on maailma parim. Olles saanud füüsiku hariduse Moskva ülikoolist ja töötanud pikki aastaid astrofüüsikuna nii teaduses kui ka ülikooli õppejõuna võin öelda, et füüsika ja teaduse tegemine on tõeline lõbu. Aga kui teile jäävad kitsaks maapealsed laborid, siis suunake oma pilk Universumi poole, kus suur looja-loodus on üles ehitanud perfektseima füüsikalabori, mille tingimusi teadlased ei suuda Maal iialgi reprodutseerida,“ ütles Ergma.

43. rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi IPhO 2012 toimub Tartus ja Tallinnas 15.-24. juulini. Esindatud on 82 riiki umbes 400 võistlejaga. Selle sündmuse puhul kuulutatakse Tartu 20. juulil üheks päevaks maailma füüsikapealinnaks.

Riigikogu pressitalitus
 

 

Tagasiside