Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

INTOSAI keskkonnaauditite töögrupi juhtkomitee koosoleku tänases avakõnes kutsus Riigikogu esimees Ene Ergma pöörama kõiki osavõtjaid tähelepanu oma riigi keskkonnahoiule ja mitte käituma uute energiaallikate otsimisel populistlikult.

 
„Kuigi teie töögrupi eesmärgid on palju globaalsemad, nagu kliimamuutused, energeetika ja energiaressurssi jätkusuutlikkus, tahaksin ma teie poole pöörduda palvega pöörata tähelepanu oma riigis toimuvale, et meie lapsed ja lapselapsed ei peaks meile esitama küsimust, miks te jätsite meile lagastatud looduse?“ kõneles Ergma.

Ergma osutas ka tõsiasjale, et inimese võimel keskkonda reostada ei ole piire. „Inimkäsi on looduse reostamisel jõudnud ju isegi lähikosmosesse ja tuleb tänada saatust, et veel pole juhtunud mingit tõsist katastroofi. Ja mõelge – kosmose reostamise oleme „saavutanud“ ainult viiekümne aastaga,“ ütles Ergma. 

Riigikogu esimees leidis samuti, et uute energiaallikate otsimisel ei tohiks kõrvale jätta ka tuumaenergeetikat.  „Arvan, et alternatiivsete energiaallikate kasutusele võtmine on lähiaastate kõige kuumem teema ja tahaksin loota, et sellised tõsised küsimused, sealhulgas näiteks võimalike tuumajaamade rajamine, ei satuks populistlike rünnakute alla,“ rääkis Ergma.

Ergma rõhutas samas, et keeruline tehnoloogia eeldab ka vajalike teadmiste olemasolu ja kindlasti ei tohiks tuumajaamade ohutusse suhtuda nii nagu seda tehti Tšernobõlis või nii nagu tehnikat käsitseti nõukogude ajal. „Teame ju, et meie elukeskkonda mõjutavad suuresti teadus- ja arendustegevuse alusel väljatöötatud kodumasinad alates külmakapist ja lõpetades kaasaegsete arvutitega ning nende käsitlemine on väga lihtne, kuid korrashoid nõuab pisut enam teadmisi, kui näiteks vana nõukogudeaegse teleri reguleerimine, mille pilti sai parandada tugeva rusikalöögiga,“ ütles Ergma.

Tallinnas 6.-9. mail toimuval INTOSAI keskkonnaauditi töörühma juhtkomitee kohtumisel osalevad esindajad kaheksateistkümnest riigist. INTOSAI (International Organisation of Supreme Audit Institutions) on ÜRO egiidi all tegutsev rahvusvaheline kõrgeimate auditiasutuste organisatsioon, mis asutati 1953. aastal ja kuhu praegu kuuluvad 186 riigi kõrgeimad auditiasutused. INTOSAI eesmärgiks on parandada auditite kvaliteeti, võimaldades kogemuste vahetamist ja arendades auditimetoodikat.  

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside