Riigikogu esimees Ene Ergma esines täna tervituskõnega seminari “Väljakutsed radioloogiatehnikute koolituses” avamisel Tartus Dorpati konverentsikeskuses.
Ergma meenutas aega 114 aastat tagasi, mil Saksa füüsik Wilhelm Conrad Röntgen avastas kummalised x-kiired (1895) ja mida meie tunneme tema nime järgi röntgenkiirtena. Tänu sellele avastusele on teadus tublisti arenenud. Paljude ainete omadusi uuriti röntgenkiirte abil. Röntgenkiirgust õpiti kasutama meditsiinis. Ergma märkis, et raviprotseduuride nõudluse kasvu tõttu on järjest pikenenud uuringute ning ravijärjekorrad. „Radioloogiatehnika on väga oluline õige ja õigeaegse ravi määramisel. Nii täpne diagnostika kui ka vead diagnostikas võivad osutuda saatuslikeks. See on suur vastutus,“ rõhutas Ergma.
„Olen õpilasi üles kutsunud õppima loodusteadusi. Põhjused selleks on ilmselged: meid ümbritsev maailm muutub kiiresti, mitte ainult leiutamiseks, vaid ka uute tehnoloogiatega ja moodsate aparaatidega töötamiseks peab olema elementaarseid teadmisi ja tehnilist taipu,“ toonitas Ergma.
Radioloogias haiguste diagnoosimiseks või raviks kasutatavad tehnoloogiad nagu näiteks ultraheli, kompuutertomograafia, magnetresonantstomograafia nõuavad hea väljaõppega oskajaid inimesi. Tartu Tervishoiu Kõrgkool, mis ainsa õppeasutusena Eestis annab sellist ettevalmistust, plaanib ultraheli, kiiritusravi ja nukleaarmeditsiini valdkonnas koolitamisele veelgi rõhku lisada. Põhiõppele lisaks soovitakse pakkuda üheaastast spetsialistiõpet, mille läbiteinud muutuvad iseseisvaks uuringute läbiviijateks ja uuringutulemuste esmasteks kirjeldajateks oma valdkonnas. Kõrgema kvalifikatsiooniga erialaspetsialistide arvu suurenemine parandab teenuste kvaliteeti ning võimaldab lühendada uuringute ja ravijärjekordi.
Meie radioloogiatehnikud tähistavad oma 10. tegevusaastat ja tänasel konverentsil jagatakse teadmisi nii meil kui mujal maailmas saavutatust, arutatakse väljakutse üle teha ühisõppekavasid välismaa kõrgkoolidega ja Balti- või koguni kõikide Läänemereriikide koostööd selles vallas, rõhutas Ergma. Riigikogu esimees soovis, et teadussaavutusi rakendataks enam inimeste hüvanguks.
Riigikogu pressitalitus