Riigikogu esimees Ene Ergma esines täna tervitusega Eesti Välispoliitika Instituudi korraldataval rahvusvahelisel ajalookonverentsil „Aus ajalugu – alus demokraatiale”.

Ergma tõi esile, et konverents toimub sümboolselt päeval, mil Nõukogude Liit Natsi – Saksamaa kallaletungi tõrjuvat Poolat selja tagant ründas. See sündmus näitas tollasele avalikkusele selgelt, et 23. augustil 1939 sõlmitud Nõukogude – Saksa mittekallaletungilepingu varjus lepiti kokku milleski veel enamas.

„Me vaatame tagasi dokumendile, mis oli küll üsna napilt ja külmavereliselt sõnastatud, kuid milles fikseeritud kokkulepe muutis Balti riikide ja Poola ajalugu ning nende riikide rahvaste käekäiku. Meie riikide loomulik areng katkes ning ikka veel peame tegelema minevikus sündinud vigade parandamisega,“ ütles Ergma.

Ta meenutas, et tänavu aprillis võttis Euroopa Parlament vastu otsuse kuulutada totalitarismi kuritegude mälestamise päevaks päev, mil 1939.aastal natslik Saksamaa ja kommunistlik Nõukogude Liit sõlmisid Molotovi-Ribbentropi pakti. Selle sammuga andis Euroopa oma hinnangu nende režiimide tegevusele ning alles nüüd võib öelda, et tõmmati joon, millega tähistatakse ühe ebameeldiva ajastu ka moraalselt lõppenuks. 

Riigikogu esimees tõi esile, et MRP läbi kannatanud rahvad on võitlust ajaloo valgete laikudega pidanud üsna kaua – inimesed pingutasid MRP avalikustamise ja hukkamõistmise nimel aastakümneid. Salaprotokolliga tehtud ülekohtu avalikustamine ja selle tunnistamise taotlemine aitasid avada teed meie rahvusliku eneseteadvuse kasvule ja lõpuks ka iseseisvuse taastamisele. „Balti kett koos murranguliste sündmustega Poolas, Ungaris, Ida-Saksamaal vallandas kommunismi kokkuvarisemise Ida-Euroopas, tuues kaasa piiride avamise Ungari-Austria vahel, Berliini müüri langemise ja sametrevolutsiooni Prahas.“

Ergma avaldas tänu inimestele, kes MRP ja selle salaprotokollide avalikustamisega panid oma elu ja vabaduse kaalule. „Ärgem unustagem, et tänu väärivad ka kõik need inimesed, kes Balti ketis seistes ajaloolise õigluse jaluleseadmist nõudsid. Sellel, tänaseks UNESCO maailmamälu registrisse kantud sündmusel oli MRP avalikustamisele ja hukkamõistmisele määratu mõju,“ rõhutas ta.

Riigikogu pressitalitus
 

 

Tagasiside