Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma esines täna sõnavõtuga Lissabonis Euroopa Liidu liikmesriikide parlamendiesimeeste konverentsil paneelis, kus käsitleti naiste rolli poliitikas.

Ergma rõhutas oma sõnavõtus, et naiste osalemine poliitikas on demokraatia loomulik ja tähtis osa ja see ei tohi jääda ainult deklaratsiooniks.

„Mitte üksnes asjaolu, et ÜRO, Euroopa Nõukogu ja Euroopa Liit on seadnud naiste esindatuse suurendamise poliitikas üheks kindlaks eesmärgiks, ei peaks määrama meie otsuseid kaasata poliitikasse rohkem naisi. Ma ei poolda ka mingite sookvootide sisseviimist. Usun, et vajame poliitikas rohkem koostööd, enam oma rahva tuleviku kui isikliku egoga arvestamist ja selleks on tublid naispoliitikud meestest suutelisemad,“ ütles Ergma.

Ergma tõdes, et vaatamata kõlavatele deklaratsioonidele on naiste osakaal poliitikas suhteliselt tagasihoidlik, Euroopa parlamentides on see keskmiselt vaid 21%.

„Paraku sõltub oma võimete realiseerimine suuresti valitsevast suhtumisest. Üksnes pädevusest, kogemustest, võrdõiguslikkuse propagandast ja heast tahtest ei piisa. Kuni valdavalt leitakse, et juhipositsioonile lihtsalt on sobilikumad mehed ja poliitika on eelkõige räpane meeste mäng, on poliitikuteks pürgivate naiste read hõredad. Reaalne teistsugune kogemus ja eeskujud aitavad tasapisi muuta kandideerijaid söakamaks ja tekitada valijates usaldust,“ rääkis Ergma.

Ergma hinnangul tuleks olukorra parandamiseks tegeleda eelkõige hinnangute muutmisega. Sellega tuleb tema sõnul tegeleda nii kodus, koolis, erakondades kui ka meedias. Ergma kinnitusel on oluline mõista, et üks sugu ei ole teisest tähtsam ja erinevused on eelis, mitte piirang.

Riigikogu pressitalitus 

Tagasiside