Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma avas täna Tallinna Ülikoolis Euroscience Eesti aastakonverentsi “IT rakendamine organisatsiooni teovõime suurendamiseks”. Oma avakõnes tõstis ta esile IT kasutamise olulisust avalikus sektoris. Ta avaldas veendumust, et Eestis on palju nutikaid inimesi, kes suudavad välja mõelda ja teostada ideid, mis on elujõulised ka väljaspool Maarjamaad. Ta tõi näitena riigisektorist esile Riigikogu hääletussüsteemi, mis on leidnud rahvusvahelist tunnustust ja mida on Eestilt ka arenguabi korras tellitud.
 

Ergma avaldas heameelt, et Eesti oli esimene riik, kes võttis kasutusele e-hääletuse süsteemi. „Mulle tähendab see süsteem tulevikku vaatamist. Olen veendunud, et just selle süsteemi juurutamine ja testimine kõikvõimalike sissemurdmiste vastu andis paljugi selleks, et möödunud aastal olime paremini valmis küberrünnakut edukalt tõrjuma,“ ütles ta lisades, et NATO küberkeskus on asutatud just siia – Eestisse.

Riigikogu esimees tõi esile, et Eesti on loonud ka võimalused arvutivõrgus kaugautentimiseks ja digitaalse allkirja andmiseks, mis on lisaks suhtlemisele andnud natuke teise, asjalikuma sisu. Praegu on ligikaudu 50 sellist võrgulehte, mis toetavad kaugautentimist. See on algus teenusteruumile, mille arendamine, koos sinna juurde kuuluvaga on väga oluline. Sellelt aluselt võib lähtuda uusi arenguid lisaks ettevõtlusele ka riigisektoris ja miks mitte teaduses, ennustas ta. 
 

Ergma tõdes, et riigil on kindlasti oma roll ka projektide edukuseks hoo andmisel. „Ettevõtjaid panevad muretsema riigihangete käigus valminud intellektuaalomandi küsimused. Praegu jäävad pärast tellimuste täitmist e-lahenduste projektid avaliku sektori omandisse. Ettevõtted leiavad, et see pärsib nende võimalusi projekte edasi arendada ja neid välisriikides turustada. Ilmselt on põhjust üle vaadata ja vajadusel korrigeerida avalikule sektorile tehtavate hanketööde korda nii, et ka arendajale jääks õigused toote edasise käekäigu koordineerimisel,“ rõhutas ta lõpetuseks.

Riigikogu pressitalitus
 
 
 
 

Tagasiside