Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Leedus ametlikul visiidil viibiv Riigikogu esimees Ene Ergma esines täna Seimi ees kõnega.

Ergma rõhutas Balti riikide koostöö tähtsust pürgimisel Euroopa Liitu ja NATO liikmeskonda: ”Olen kindel, et ilma ühendatud jõupingutuste ja vastastikkuse toetuseta oleks olnud liitumisprotsess Euroopa ja transatlantiliste struktuuridega meie kõikide jaoks palju keerulisem ülesanne.”

Riigikogu esimees märkis tunnustavalt ära senise koostöö Põhjamaade ja Balti riikide vahel: ”Meie piirkonnas annab Põhjamaade ja Balti riikide vaheline koostöö lisaväärtuse nii parlamentide kui ka valitsuste ja valitsusväliste organisatsioonide tegevusele.” Ergma lisas, et meie kiiresti globaliseeruvas maailmas ulatuvad lähinaabrussuhted kaugemale kui kunagi varem. Ühine lugupidamine demokraatlike väärtuste vastu esitab meile üheskoos tegutsemise väljakutse, et toetada uusi ja esilekerkivaid demokraatiaid. ”Meie võimuses on aidata kolleege Ukraina, Gruusia ja Moldova parlamentides, aga ka teistes EL-i naabruskonnas asuvates maades, et kasutada meie eurointegratsioonis saadud kogemusi,” selgitas ta.

Demokraatlike aluste toetamise protsessil on oma võtmesõna ”” jätkusuutlikkus. Tulevast koostööd kavandades peame teadma tõsiasja, et meie nõuandeid ja mõnikord isegi kohalolekut vajatakse pikema aja jooksul. ”Meil kulus üle 12-ne aasta jõudmaks EL-i standardite tasemele. Sama aeg võib kuluda meie sõpradel. Mida rohkem partnereid on kaasatud pikemaajalisse planeerimisse – seda suurem on võimalus saavutada edu,” ütles Ergma.

Riigikogu esimees rõhutas oma esinemises, et 2005 aastal EL-i ja NATO liikmetena oleme me täiesti uues olukorras. Balti Assamblee tegevus vajab seetõttu põhjalikku muutmist. ”Ajalugu on näidanud, et väga harva on organisatsioonid piisavalt otsustavad oma tegevuse ümberkorraldamisel. BA vajab praegu avalikkuse toetust ja loovaid ettepanekuid meie parlamentidelt tegevuse arendamiseks. Meil on mitu olulist teemat ühiseks aruteluks. Näiteks, BA võiks välja töötada ühised soovitused Lissaboni strateegia elluviimiseks,” selgitas Ergma.

Meil on veel palju võimalusi koostöö arendamiseks. ”Otsustavates küsimustes on vaja olla piisavalt julge, et jõuda uute impulsside ja ideedeni,” rõhutas Ergma kõnes Seimi ees.

Riigikogu esimehe ametliku visiidi kavas olid veel kohtumised Leedu Seimi esimehe Arturas Paulauskase ja Leedu Vabariigi presidendi Valdas Adamkusega. Samuti toimusid kohtumised Seimi Euroopa Liidu asjade komisjoni ja väliskomisjoni liikmetega. Eesti delegatsioon saab kokku ka Leedu kohalike omavalitsuste esindajatega. Visiidi käigus tutvutakse ka Leedu-Kaliningradi piiripunktiga.

Riigikogu esimeest saadavad visiidil Riigikogu liikmed Katrin Saks, Mart Opmann, Tõnis Kõiv ja Sven Sester ning Riigikogu Kantselei direktor Heiki Sibul.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside