Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma kohtus täna Eestisse visiidile saabunud Kosovo parlamendi spiikri Jakup Krasniqi ja teda saatva delegatsiooniga. Kohtumise peamiseks teemaks oli Kosovo Euroopa Liidu suunaline lõimimine ja Eesti riigi võimalik abi selles protsessis.

Spiiker Krasniqi andis Riigikogu esimehele ülevaate Kosovo poliitilisest süsteemist, parlamendist, seal arutusel olevatest aktuaalsetest küsimustest, aga ka suhetest naaberriikidega. Külaline väljendas lootust, et nii Kosovo kui Eesti panustavad omavaheliste suhete tihendamisse ja intensiivistavad delegatsioonide vahetamist. Krasniqi tänas Eestit Kosovo tunnustamise eest esimeste riikide hulgas ning rõhutas, et nad on palju õppinud Eesti kogemustest oma riigi arengu suunamisel. Ta lisas: „Loodame, et Eesti jagab meiega oma kogemusi ka Euroopa Liiduga liitumisprotsessi eesmärkide saavutamisel“. Krasniqi väitel on neil head suhted ka Euroopa Parlamendiga ning jätkuvalt töötatakse selle nimel, et viimased 5 Euroopa Liidu riiki, kes seni pole Kosovot tunnustanud, muudaksid oma hoiakuid soosivamaks. Loodetakse, et ülejäänud Euroopa Liidu riikide toetus aitab selle saavutamisele kaasa.

Ergma väärtustas kohtumist öeldes, et on oluline saada infot otse algallikast. Riigikogu esimees nentis, et Eestil on soojad tunded väikeste riikide vastu ning selgitas, et väikeriikidel on palju eeliseid nii arenguprotsesside kiiruse kui läbipaistvuse osas. „Väikeriigid peavad olema oma arengus paindlikud. Pakume oma kogemustele toetudes igakülgset abi, eriti parlamentaarsel tasandil, aga ka avaliku teenistuse ülesehitamisel. Noored riigid vajavad õppimiseks aega ja õppida saab läbi tegutsemise,“ ütles Ergma. Jutuks tulid Eesti kogemused IT-valdkonnas, sh avalike teenuste pakkumisel. „Noored riigid on innukad üle võtma uuendusi ning neid ka katsetama. Ma usun, et me leiame palju ühiseid puutepunkte e-demokraatia rakendamisel,“ jätkas Ergma. „Iga riik püüab leida küll oma tee, kuid aeglaselt läbi viidud reformid ei ole tavaliselt väga edukad,“ soovitas Ergma Kosovol panustada kiiretesse reformidesse.

Kosovo parlamendi spiiker Jakup Krasniqi tegi sissekande ka Riigikogu külalisteraamatusse.

Kohtumisest võtsid osa Riigikogu väliskomisjoni aseesimees Enn Eesmaa ning Euroopa Liidu asjade komisjoni liige Urve Tiidus.

Fotod kohtumiselt: https://fotoalbum.riigikogu.ee/v/2012/Ene_Ergma/Jakup_Krasniqi/

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside