Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma esines täna kõnega Jõhvi Kontserdimajas toimuval konverentsil „Innovaatilised lahendused ja säästvad tehnoloogiad”. mis on pühendatud 85 aasta möödumisele põlevkivitööstuse algusest Eestis ja 50 aasta möödumisele põlevkivi teadusliku uurimise algusest Kohtla-Järvel.

Ergma märkis, et konverents tähistab põlevkivitööstuse ja põlevkivi teadusliku uurimise sünnipäeva ning selle ajastust võib pidada erakordselt õnnestunuks. Energiasääst ja uued tehnoloogiad ja haridussüsteemi roll innovaatiliste lahenduste väljatöötamise ja rakendamise toetajana polegi ilmselt kunagi olnud aktuaalsemad kui praegu.

Eesti valduses on maailmatasemel põlevkiviõli tootmise tehnoloogia, selle valvamisega tegeleb juba kaitsepolitsei ja see oskusteave pakub huvi paljudele, kelle kasutada on maapõues peituvat põlevkivi. Ka Eesti Energia aktsiate esmakordse avalikkusele pakkumise plaani kontekstis on põlevkivi ümber olnud mõningaid erineva tasemega arutelusid, ütles Ergma. Ta rõhutas, et põlevkivi tähtsus maailmas kasvab. „Teame ju, et maagaasi ja nafta hinnad on maailmaturul tuntavalt tõusnud ning paljud riigid on hakanud uurima nende asendamisvõimalusi. Seega muutub järjest väärtuslikumaks ka oskusteave põlevkivi kasutamisest. Meie põlevkivi instituudi töötajate ja teiste selle valdkonna inimeste teadmisi hinnatakse lisaks kodumaale ka Jordaanias, Hiinas, Ameerika Ühendriikides, Marokos ja Kasahstanis. Kohtasin huvi teema vastu ka oma visiidil India Vabariiki,“ selgitas Riigikogu esimees.
 
Ergma märkis, et nii nagu on meie vara maa sees olev põlevkivi, nii on väärtuslik vara ka teadmised ja kogemused selle töötlemisest. „Nii, nagu me saame müüa Eestis toodetavat elektrit,  peame me saama kasulikult tarvitada ka oma oskusteavet põlevkivist,“ ütles Ergma.  Maailma põlevkivitööstuse areng suurendab nõudlust ja vajadust Eesti teaduspotentsiaali järele. „Meil on see olemas ja me peaksime seda maksimaalselt kasutama. See kasvatab Eesti konkurentsivõimet, suurendab avatust ja annab Eesti inimestele tegelikke ja arukaid töökohti,“ rõhutas Ergma.
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside