Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

st1:*{behavior:url(#ieooui) }


/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{
mso-style-parent:””;
font-size:10.0pt;”Times New Roman”;}

Riigikogu esimees Ene Ergma esines täna avakõnega Riigikogu konverentsisaalis toimunud kodanikupäeva foorumil „Noorte valikud majandussurutise tingimustes“. Oma sõnavõtus tõi ta esile, et majandussurutise tõttu on Eesti tööturul kõige enam kannatanud noored, kelle hulgas on töötus kasvanud enam kui kolm korda. Kui suure majanduskasvu ajal leidis iga inimene tööjõuturul rakendust, siis majanduslanguse ajal on näha, et mida väiksem on inimese haridus ja kehvem kvalifikatsioon, seda suurem on tõenäosus jääda töötuks.

Ergma meenutas, et veel paar aastat tagasi noorte infomessil “Teeviit” ütlesid tööjõuturule sisenevad noored oma palgasooviks 20 000 krooni, märksa suurema numbri tollasest Tartu Ülikooli professori palgast. Noorte inimeste hinnang oma oskustele-kogemustele ja ootused töötasule olid ülepaisutatud.Loomulikult annab Euroopa Liidu avatud tööturg noortele uusi võimalusi. Endale kodumaal erialast väljundit leidmata minnakse välismaale, kus neile pakutakse tööd, mis küll ei pruugi vastata nende haridusele, kuid pakub rahuldavat sissetulekut On mõttetu takistada noori lahkumast, kuid loodan, et nad leiaksid tee tagasi Eestisse,“ ütles ta. 
 

Riigikogu esimees rõhutas, et noor inimene peab saama Eestis hea hariduse, mis annab talle eelduse töötada hästi nii Eestis kui välismaal. Kuid iga uus kogemus väljaspool harjumuspärast elukeskkonda omab suurt väärtust noore inimese arengule. Väikesele riigile on ohtlik, kui tema andekad noored lepivad sellega, et saavad olla oma külas kõige paremad. Kaasaegses maailmas peab noor suutma ennast hinnata võrdluses teistega mitte ainult oma riigis, vaid Euroopa ja kogu maailma kontekstis. Eestile on kasulik, kui nutikad noored käivad väljaspool oma teadmisi edasi andmas ja loovad kontakte, et teha tulevikus edukat rahvusvahelist koostööd,“ sõnas ta.

Pöördudes noorte poole, ütles Ergma, et teist ja teie teadmistest sõltub, kui arukas on Eesti tulevikus, teie oskusest sihte seada ja eesmärgi nimel tööd teha sõltub meie riigi areng ja tulevik. Te saite stardi vabal maal – saite vabaduse ja koos sellega ka vastutuse, mis ongi teie koorem ja kohustus teie enda ja riigi ees. Suurim viga, mille võite praegu teha, on olla ükskõikne iseenda ja Eesti tuleviku suhtes. On asju, mis meist ei sõltu, kuid on selge, et inimene ise osaleb enda elutee kujundamises,“ tõdes ta.
 

Ergma julgustas noori õppima seda, mida süda ihkab õppida. „Ja ma julgustan teid kindlasti olema Eesti patrioodid. Majandussurutis ei kesta igavesti ning igaühel teist on anda oma panus sellesse, et Eesti võiks taas tõusta. Eesti vajab igat inimest.“

Foorumil esinesid kõnega ka Riigikogu liikmed Jüri Tamm, Aivar Riisalu ja Tõnis Kõiv.
 
Riigikogu pressitalitus
 
 
 

Tagasiside