Ergma loodab tulevikus registripõhist rahvaloendust
24.03.2009 / Pressiteated
Riigikogu esimees Ene Ergma esines täna kõnega Eesti Statistikaseltsi 21. konverentsil „Registrid ja rahvaloendus“. Oma kõnes märkis ta, et rahvaloendusi on Eesti aladel korraldatud juba üle 100 aasta. Rahvaloenduse eesmärk – saada tõest teavet rahvastikust – on aegade jooksul samaks jäänud, kuid aja edenedes vajame pidevalt täpsemat informatsiooni rahvaarvu, rahvastiku koostise ja paiknemise kohta, tahame teada elanike haridustaset ja palju muud.
Ergma tõi esile, et vastavalt Euroopa Liidu reeglitele toimub rahvaloendus kõigis liikmesriikides 2011. aastal. Mõned riigid on rahvaloenduse teinud registripõhiselt, nii, et erinevatest registritest liidetakse loendusandmestik kokku ilma isikuid küsitlemata. „Eesti on edukas e-maa, me oleme paljude elektrooniliste toimingutega harjunud, meie elu ja asjaajamine on seetõttu muutunud oluliselt mugavamaks. On täiesti loomulik küsida: kas Eesti saaks korralda e-rahvaloenduse?“
Riigikogu esimehe sõnul eeldab see aga registrikultuuri – kontrollitud registreid, nende ühildumist. Eesti registrid on aga noored. Rahvastikuregister töötab ametlikult alles 2002. aastast ja ei sisalda andmeid varasema perioodi kohta. Ta avaldas kahetsust, et seoses elukoha registreerimise kohustuse tühistamisega 90. aastatel on umbes 20 protsendil isikutest rahvastikuregistris elukoht, mis erineb tegelikustelukohast. Lisaks sellele pole Eestis registrit, kus oleks kirjas inimeste haridustase, samuti ei registreerita üheski registris ameteid. „See kõik näitab, et praegu pole võimalik Eestis puhtalt registripõhist loendust läbi viia, ei saa ju e-elu ja edu muutuda suuremaks eesmärgiks, kui on ühes või teises valdkonnas seatud eesmärgid. E-rahvaloendus pole eesmärk, vaid vahend, meetod, millega saab muuta rahvaloenduse läbiviimise lihtsamaks,“ tõdes ta.
Ergma selgitas, et isiklikult pooldab ta kombineeritud loenduse meetodit, kus loenduse esimene etapp on veebipõhine iseloendamine. See on hõlbus, sest paljud inimesed on juba harjunud kasutama e-panku, e-maksuametit ja elektroonilistidentiteeti. Järgmisel etapil käivad traditsioonilised küsitlejad läbi need hooned ja eluruumid, kus leibkonnad ennast ei loendanud veebipõhiselt. Mõlemal juhul laekuvad andmed otse andmebaasi.
Lõpetuseks avaldas Ergma lootust, et konverentsil arutletavad teemad annavad tõuke selleks, et aastal 2021 võiks rahvaloendus toimuda juba üksnes registripõhiselt.
Teie arvamus on meile oluline, jagage seda meiega!
Privaatsus
See veebisait kasutab küpsiseid, et saaksime pakkuda Teile parimat võimalikku kasutuskogemust. Küpsiste teave salvestatakse Teie brauserisse ja see täidab selliseid funktsioone nagu Teie äratundmine, kui naasete meie veebisaidile, ja aitab meil mõista, millised veebisaidi jaotised on Teile kõige huvitavamad ja kasulikumad.
Vajalikud küpsised
Vajalikud küpsised peaksid olema alati lubatud selleks, et saaksime salvestada Teie eelistused küpsiseseadete kohta. Need küpsised võimaldavad meil pakkuda parimat võimalikku kogemust meie veebisaidi külastamisel ja sirvimisel ning selle pakutavate võimaluste kasutamisel.
Kui keelate vajalikud küpsised, siis ei saa me Teie eelistusi salvestada. See tähendab, et iga kord, kui külastate seda veebisaiti, peate küpsised uuesti lubama või keelama.
Jõudlusküpsised
Jõudlusküpsised lubavad meil ja kolmandate osapoolte teenustel koguda statistika eesmärgil andmeid selle kohta, kuidas külastajad veebilehte kasutavad. Need küpsised ei salvesta isikuandmeid, nagu nimed ja meiliaadressid. Jõudlusküpsiseid kasutatakse selleks, et saaksime parandada oma veebilehe kasutajakogemust.
Palun lubage esmalt vajalikud küpsised, et saaksime Teie eelistused salvestada!
Funktsionaalsusküpsised
Funktsionaalsusküpsised lubavad meil hallata oma veebilehte ja teenuseid vastavalt külastaja valikutele.
Palun lubage esmalt vajalikud küpsised, et saaksime Teie eelistused salvestada!