Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna, 4. juunil möödub 128 aastat sinimustvalge lipu pühitsemisest Otepääl. Traditsiooni kohaselt toimus tähtpäeva hommikul Toompeal Kuberneri aias pidulik lipu heiskamise tseremoonia. 

Lipu auks kõnelenud Riigikogu esimees Ene Ergma rõhutas kõigepealt meie lipu värvide tähendust: sinine on usu ja lootuse värv, ustavuse sümbol; must on kodumaa mulla värv; valge on parema homse, vaimuvalguse, valge lume, valgete ööde ja Eestimaa kaskede värv. 

Ergma meenutas õpetaja Rudolf Kallase sõnu 1884. aastal meie lippu õnnistades, et see saab neile, kes temale ustavaks jäävad ja teda kõrgel hoiavad, kaitsjaks ja hoidjaks kõigis eluraskustes. Ta kutsus sinimustvalge ümber koonduma. 

Seda on läbi aastate ka tehtud, nii headel kui rasketel hetkedel on meie lipp meile ikka armas olnud. Selle all on peetud nii salajast kui avalikku võitlust. Seda lippu on varjatud, kuid hoitud südames, ütles Ergma. 

Rudolf Kallase sõnum oli, et see lipp saab neile, kes temale ustavaks jäävad ja teda kõrgel hoiavad, kaitsjaks ja hoidjaks kõigis eluraskustes. Möödunud aastad näitavad, et tal on olnud õigus. Eestis on inimesi, kel on julgust seista meie riigi püsimise ja oma kodanikupõhimõtete eest, tundmata hirmu meie tuleviku pärast. Tunnustame neid, kes on olnud julged ning põhimõttekindlad hetkedel, kui see on olnud raske või ohtlik, toonitas Ergma. „Ka täna on meie kõigi kohus hoida meie lipu väärtust, me ei tohi seda pisendada. Meie lipp sümboliseerib kõike seda, mille poole me püüdleme ja mis meil on hästi. Kui kanname oma lippu, siis soovime anda endast parima, olla väärilised. Meis kõigis, kes me oma riiki südames hoiame, on see jõud olemas,“ rõhutas Riigikogu esimees. Ta kutsus üles hoidma oma inimesi, oma riiki ja lippu! 

Ergma õnnitles Eesti skaute, kes tähistavad tänavu oma organisatsiooni väärikat, sajandat sünnipäeva ja Kodutütreid kaheksakümnenda juubeli puhul! Ta soovis palju õnne ka gaididele liikumise sajanda aastapäeva puhul. 

Päevakohase kõne pidas ka Eesti Lipu Seltsi esimees Trivimi Velliste. Tseremoonial osalesid ka Riigikogu aseesimees Laine Randjärv, Riigikogu ja valitsuse liikmed. 

Täna heiskasid lipu Pika Hermanni torni kodutütarde, skautide ja gaidide esindajad. Pidulikul tseremoonial torni jalamil mängis Kaitseväe orkester, laulsid Eesti Kooriühingu koorid. 

Lippu pühitses EELK peapiiskop Andres Põder. Auvalves olid kaitseliitlased, naiskodukaitsjad, noorkotkad, kodutütred, skaudid ja gaidid, oma lippudega olid kohal mitmed seltsid ja ühingud. Ürituse korraldasid Riigikogu ja Eesti Lipu Selts. 

Pildid pidulikust tseremooniast on internetis siin: https://fotoalbum.riigikogu.ee/v/2012/Riigikogu/lipupaev2012/

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside