Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Normal
0

21

false
false
false

ET
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{
mso-style-parent:””;
font-size:11.0pt;”Calibri”,”sans-serif”;
mso-fareast-“Times New Roman”;
mso-bidi-“Times New Roman”;}

Riigikogu esimees Ene Ergma kohtus täna Marokos Rabatis ametlikul visiidil viibides Maroko Kuningriigi kahekojalise parlamendi Esindajatekoja esimehe Abdelwahad Radi, Nõunikekoja aseesimehe Mohamed Fawzi Benallau ning peaminister Abbas El Fassiga. Kohtumistel kõneldi nii Eesti-Maroko kahepoolsest koostööst kui ka suhtlemisest Euroopa Liidu tasandil.

Ergma kinnitas vestlusel Esindajatekoja esimehe Radiga, et Maroko on kujunemas Eestile oluliseks partneriks Põhja-Aafrikas. Koostöö on käimas mitmel tasandil ja alles kevadel külastas Marokot Eesti peaminister. Niisamuti on arenemas ka parlamentaarne suhtlus, aasta tagasi loodi Riigikogus Eesti-Maroko parlamendirühm.
 

Peatudes majandusteemal ütles Ergma, et majanduse elavdamiseks ja konkurentsivõime tagamiseks pikemas perspektiivis toetab Eesti jätkuvalt investeeringuid teadusarendusse, innovatsiooni ja haridusse. „Oleme prioriteediks seadnud teadusmahuka tootmise ja selle raames on õnnestunud saavutada häid tulemusi infotehnoloogia, sealhulgas e-valimiste ja e-valitsuse valdkonnas. Õigus internetile on muutumas juba osaks inimõigustest. Meie lahendused on aidanud kaasa riigiorganite töö tõhustamisele, kulude kokkuhoiule ning väärtustanud hariduse ja teadmiste tähtsust ühiskonnaelu korraldamisel,” sõnas ta.

Ergma tõi ka esile Eesti jätkuva koostööhuvi põlevkivi ja taastuvenergeetika valdkonnas. Põlevkivienergeetikaga tegelev Eesti Energia on näidanud üles valmisolekut kaasa lüüa Maroko põlevkivienergeetika programmides. Samas on allkirjastatud ka vastastikuse mõistmise memorandum, mis annab Eesti Energiale õiguse hakata uurima Maroko põlevkivi ressurssi.
 

Kohtumisel peaminister El Fassiga ütles Riigikogu esimees, et Eesti investeeringud Marokosse on viimastel aastatel oluliselt kasvanud. Need puudutavad põhiliselt energeetikat, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkonda ning turismi. Ettevõtjate huvi on kindlasti suurendanud ka aasta eest allkirjastatud investeeringute vastastikuse kaitse leping, käivitunud on ka topeltmaksustamise vältimise lepingu läbirääkimised.

Kõneldes Euroopa Liidu üha tihenevatel sidemetel Marokoga märkis Ergma, et samal ajal kui Maroko kaubavahetusest üle poole on ELiga võiks Marokole huvi pakkuda ka Eesti kogemus ELi turuga integreerimisel. „Oleme valmis hea meelega jagama oma kogemusi,” lubas ta.   
 

Riigikogu delegatsioon kuhu lisaks Ergmale kuuluvad veel aseesimees Jüri Ratas, Peep Aru, Mart Nutt, Mark Soosaar ning Riigikogu Kantselei direktor Heiki Sibul külastab homme Marrakeshi, kus kohtutakse sealse esimese naislinnapea Fatima Zahra Mansouriga. Laupäeval käiakse vanalinnas Eduard Viiralti kunagises elupaigas ning kavas on avada temale pühendatud mälestustahvel.  

Riigikogu pressitalitus


 
 
 

Tagasiside