Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma kohtus täna Soulis Lõuna-Korea visiidi raames peaminister Kim Hwang-Siki ja välisminister Kim Seong-Hwaniga . Korea valitsusjuht tõi tunnustavalt esile Eesti saavutusi kaasaegsel infotehnoloogial rajanevate e-teenuste väljatöötamisel ja praktikas realiseerimisel. „Eesti areng on olnud silmapistev ja talletatud väärtuslikest kogemustest ning on põnev õppida kõigil,“ märkis ta ja väljendas Korea poole huvi ja valmisolekut senisest tihedamaks edasiseks kootööks.

Ergma tegi ettepaneku arendada aktiivsemat teadusalast koostööd, samuti kutsus Lõuna-Korea tudengeid kasutama laialdasemalt võimalusi Eesti ülikoolides õppimiseks. 

Puudutades vestluses Põhja-Korea murettekitavat tegevust regiooni destabiliseerimisel, kinnitas peaminister Lõuna-Korea pühendumist tihedale koostööle rahvusvahelise üldsusega, leidmaks probleemile lahendusi.

„Põhja-Korea käitumine on vastutustundetu ja vastuvõetamatu rahvusvaheliselt ning inimvaenulik omaenese kodanike suhtes. See, kuhu Lõuna-Korea on oma arengutes jõudnud viimaste aastakümnete jooksul, jõudes maailma 10 juhtiva majanduse hulka, ja see, kuidas Põhja-Korea režiim on viinud oma ühiskonna maailma vaesemate hulka – need asjad on omavahel võrreldamatud. Küll aga tõestab see, kuhu võib viia demokraatia ja isikuvabaduste austamine ja arendamine või, vastupidi, nende mahasurumine,“ märkis Ergma.

Välisminister Kim Seong-Hwan väljendas kahetsust, et Põhja-Koreale pakutud ulatuslik toiduabi on takerdunud seoses kommunistliku režiimi soovimatusega suhelda ja nende rõhutatud keskendusele oma tuumaprogrammi realiseerimisel.

Nii peaminister kui ka välisminister avaldasid Eestile tänu Korea Vabariigi kandidaatide toetamise eest rahvusvahelistes organisatsioonides. Iseäranis tihedat koostööd soovitakse teha ÜRO Inimõiguste Nõukogus.

Perspektiivsed koostöövaldkonnad kahe riigi infotehnoloogiaettevõtete vahel olid kõne all ka Riigikogu esimehe ja teda saatval delegatsiooni kohtumistel Korea Kommunikatsiooni Komisjonis (Korea Communications Commission) ja Samsung Electronicsi peakorteris. Võõrustajad märkisid positiivselt ära Eesti edusamme e-riigi arendamisel ja huvitusid meil pakutavate erinevate e-teenuste töötamise põhimõtetest ja nende kasutuspopulaarsusest. Ergma tutvustas Eesti uuemaid e-initsiatiive ja kutsus Korea poolt neis osalema.

Koreas viibivad veel Riigikogu liikmed Andres Anvelt, Mailis Reps, Sven Sester, Urve Tiidus ja Riigikogu Kantselei direktor Maria Alajõe.

Fotod visiidist on aadressil: https://fotoalbum.riigikogu.ee/v/2013/Riigikogu/Korea/

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside