Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimehe Ene Ergma ja Euroopa Komisjoni presidendi José Manuel Barroso kohtumisel olid peamiste teemadena kõne all Euroopa Liidu reformileping ja lepinguga ette nähtud Euroopa Liidu kõrge esindaja tulevane roll Euroopa Liidu ühtse välispoliitika kujundamisel. Kõneldi ka arenguist Venemaal.

Ergma tunnustas Euroopa Liidu riikide koostööd, mille üheks tulemuseks oli reformilepingu allakirjutamine Lissabonis 13. detsembril. Ta avaldas veendumust, et Riigikogu ratifitseerib lepingu juba järgmise aasta esimesel poolel.

Barroso sõnul on Eesti vaieldamatult üks Euroopa Liidu edukamaid riike ja samas ka riik, kus toetus Euroopa Liidule on jätkuvalt väga kõrge, mis valmistab suurt rõõmu. Reformilepinguga ette nähtud kõrge esindaja rollist kõneldes tõdes Barroso, et see institutsioon annab Euroopa Liidule võimaluse senisest veelgi efektiivsemalt toimida, keskenduda konkreetsetele poliitikavaldkondadele, aga samuti neid omavahel tõhusamalt sidustada. Ta loodab, et Euroopa Liidu liikmesriigid avaldavad nüüd ka piisavalt tahet, et neid soodsaid võimalusi ühistes huvides ära kasutada.

Puudutades uute riikide, sealhulgas Eesti Schengeni lepinguruumiga liitumist ütles Barroso, et see akt näitab veenvalt, et Euroopa Liit ei ole tõepoolest loodud ainult poliitikute jaoks, vaid toimib võrdselt kõigi tema kodanike huvides, kuna homsest alates võivad nad ületada Schengeni süsteemi riigipiire ilma igasuguste takistusteta. 

Kõneldes Venemaa arengutest osutas Ergma muuhulgas riskidele, mida võib endaga kaasa tuua ekstensiivne energiaressursside müük Venemaa poolt ja vähene taasinvesteerimine majandusse ja sotsiaalsfääri. Ergma hinnangul püsib oht, et Venemaa rakendab toorainete müügist saadud vahendeid pigem sõjalistel eesmärkidel ja võimu edasiseks tsentraliseerimiseks.

Tänasel kohtumisel osalesid ka Riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser ja Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Marko Mihkelson. Kohtumisest võttis samuti osa Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas. Barrosole esitati kutse tulla esinema Riigikogu poolt 2008. aasta sügisel korraldataval traditsioonilisel rahvusvahelisel poliitikakonverentsil.

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside