Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma kohtus täna Eestis esimesel ametlikul visiidil viibiva Soome Vabariigi uue presidendi Sauli Niinistö ja teda saatva delegatsiooniga. Peamiste teemadena tulid jutuks haridus- ja teadusküsimused, aga ka kahepoolsed suhted ning olukord majanduses, rahanduses ja ettevõtluses.

Ergma andis Soome presidendile ülevaate haridusreformi kavast ning uutest, elavat vastukaja leidnud teadusprojektidest. Pikemalt peatuti Soome meteoroloogiainstituudis välja töötatud ning Tartu Ülikoolis ja Tallinna Tehnikaülikoolis tudengisatelliidi projekti raames testitaval ainulaadsel päikesepurjel, mille osas loodetakse revolutsioonilisi saavutusi kiirendamaks liikumist planeetidevahelises ruumis.

Arutusel olid ka noorte valikud hariduse ja elukutse omandamisel. Niinistö sõnul võib Soomes viimasel ajal märgata suunda, kus noored on hakanud rohkem mõtlema oma ettevõtte rajamisele; märgatud on Põhja-Soome suurt võimalustepotentsiaali. Samuti on Soomes kavandatud mõningaid muudatusi maksupoliitikas, et ettevõtlust soodustada.

Niinistö rõhutas, et Eesti tegevus riigi rahanduse ja majanduse korrastamisel pärast nn ülekuumenemist on olnud väljapaistvalt edukas. Ergma tunnistas, et lisaks eelarvekärbetele mängis selles olulist rolli riigireservi oskuslik planeerimine, mida teatud poliitilise surve tõttu oli küllalt keeruline ohjata.

Jutuajamise käigus väljendas Riigikogu esimees huvi ka Nokia käekäigu vastu. President Niinistö selgitas, et arengud on olnud positiivsed ning oli veendunud, et Nokia saavutab taas oma positsiooni infotehnoloogia maailmas. Kohtumisel osalenud Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees ja Eesti-Soome parlamendirühma juht Taavi Rõivas lisas, et usub, et Soome on tänaseni suurepärane koht innovaatilisteks algatusteks.

Ergma rääkis veel Rail Balticast ning poliitikute rollist selle ettevõtmise toetamisel. Soome president märkis, et soomlastel on antud projekti vastu suur huvi ning sellest loodetakse tulu ka Soome majandusele.

Kõne all olid ka Põhjamaade ja Balti riikide parlamentide esimeeste (NB8) koostöö tulevikuväljavaated.

Kohtumise lõppedes ütles Niinistö, et Ene Ergma on Soomes alati oodatud külaline.

Kohtumisest võttis veel osa Eesti-Soome parlamendirühma aseesimees Urve Tiidus.

Fotod kohtumiselt: https://fotoalbum.riigikogu.ee/v/2012/Ene_Ergma/Sauli+Niinisto/

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside