Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma kohtus Eestis visiidil viibiva Bundestagi asespiikri Susanne Kastneri ja teda saatva delegatsiooniga.

Ergma märkis kohtumise algul, et Eesti ja Saksamaa vahel on olnud pikka aega väga head suhted, kuid vaatamata sellele on neid suhteid kindlasti võimalik edasi arendada.

Ergma rõhutas, et ka Euroopa Liidus on rahvusparlamentidel täita tähtis roll, praegusel hetkel näiteks Euroopa põhiseaduslepingu (EPSL) edasise käekäigu positiivsel toestamisel. Tõdeti, et Euroopa Liit vajab ühistest väärtustest ja huvidest lähtuvaid ühiseid poliitikaid.

Eestis ratifitseeriti leping mullu 9. mail tähistamaks Euroopa päeva, selgitas Ergma. Kastner nõustus vajadusega leida EPSL protsessi jätkates kõiki liikmesriike rahuldav lahendus.

Kastner märkis tunnustavalt, et Riigikogu uues koosseisus on juba moodustatud traditsiooniline Eesti-Saksamaa parlamendirühm, mis võimaldab hakata edasi arendama viljakaid kontakte Riigikogu ja Bundestagi vahel. „Olen ise n.ö. veendunud parlamentarist, parlamentidevahelised suhted on meile Berliinis äärmiselt tähtsad,” rõhutas Bundestagi asespiiker. Kastner tõdes, et vaatamata moodsate infoühiskondade tihedatele kontaktidele ei ole enamus Bundestagi liikmeid piisavalt kursis Eestile jt. väiksematele riikidele sageli osaks saavate Venemaa propagandarünnakute tagamaadega –  selles osas on võimalik ulatuslikum koostöö.

Ergma ja Kastner tundsid muret Venemaal üha süvenevate antidemokraatlike tendentside pärast. Kastner märkis kahetsusega demokraatlike õiguste võigast mahasurumist meeleavalduste laialiajamisel niihästi Moskvas kui ka Peterburis. „Selline tegevus on taunitav. Venemaal ei käsitleta inimõigusi demokraatlikule riigile kohaselt,” ütles Kastner. Saksamaa on seoses nimetatud sündmustega juba avaldanud oma nördimust. „Me ei soovi mingil juhul jätta muljet, nagu ei kritiseeriks me  majanduslike huvide tõttu tõsiselt inimõiguste rikkumisi Venemaal” rõhutas Bundestagi asespiiker.

Parlamentide õnnestunud koostöö näitena käsitleti kohtumisel Eesti noortele pakutavat 5-kuulist rahvusvaheliste parlamendistipendiumide programmi Bundestagi juures. „See on väga rikastav ka meile, kuna saame nimetatud programmi raames vastu võtta erinevate Euroopa riikide esindajaid,” ütles Kastner. Nõnda kavatsetakse 1992. a. saadik toimuvat edukat praktikaprogrammi jätkata ka tulevikus. Eesti noortele suunatud ühise ettevõtmise patroonideks on Bundestagi ja Riigikogu esimehed.

Kohtumisel osalesid Riigikogu liikmed Urmas Klaas ja Trivimi Velliste, Bundestagi liige Gerd Höfer ja Saksamaa suursaadik Eestis Julius Bobinger.

Bundestagi asespiikril on kohtumised veel Riigikogu aseesimehe Kristiina Ojulandi, väliskomisjoni esimehe Sven Mikseri ja Eesti Keskerakonna fraktsiooni esimehe Vilja Savisaarega.

Riigikogu pressitalitus 

Tagasiside