Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimehe Ene Ergma tänasel kohtumisel Läti Seimi esimehe Gundars Daudze ja teda saatva delegatsiooniga oli kõne all Eesti ja Läti vaheline hea koostöö. Daudze sõnul on Eesti visiit tema teine ametlik välisvisiit Läti Seimi esimehena, mis kõneleb ta sõnul kahe riigi suhete olulisusest.

Ergma rõhutas alustuseks vajadust jätkata Balti riikide vahel tihedat koostööd muulhulgas Venemaa suunal. Ergma sõnul aitab sellele kaasa Balti riike sarnane ajalooline kogemus.

Keskse teemana oli kõne all Balti Assamblee edasine tegevus. Ergma tõstis esile vajaduse Balti Assambleed kaasajastada ja muuta see organisatsiooniks, mis on võimeline uutele poliitilistele väljakutsetele kiiresti reageerima, tuues siin eeskujuks valitsustevahelise koostöö reformitud Balti Ministrite Nõukogus.

„Praegu juhtub sageli, et Balti Assamblee reageerib olulistele sündmustele hilinemisega ega ole seetõttu ka tegelikul poliitikamaastikul piisavalt nähtav. Balti Assamblee peaks olema kiirem ja paindlikum,“ ütles Ergma.

Tõhusamat koostööd tuleks Ergma sõnul teha eelkõige parlamentide alatiste komisjonide tasandil, kus asjatundjad saaksid ühiselt keskenduda konkreetse probleemide lahendamisele.

Rääkides ühtse Läänemere strateegia olulisusest kogu Euroopa Liidu kontekstis, osutas Ergma, et seda teemat võiks käsitleda ka Balti Assamblee.

 „Me pole poliitilisel tasandil piisavalt aru saanud sellest, mida räägivad teadlased, et Läänemeri on agoonias. See järeldus on tehtud pikaajaliste uuringute tulemusena, ja on väga tõsine. Selle teema aktualiseerimise võiksid tõstatada näiteks meie parlamentide keskkonnakomisjonid,“ ütles Ergma.

Samuti palus Ergma Daudze’t aidata kaasa Riia Eesti Keskkooli murede leevendamisele, mida Daudze ka lubas. Dauze sõnul oli kooli problemaatika enne valitsuse vahetust üleval Läti haridusministeeriumis ja ta lubas omalt poolt, et tuletab seda uuele valitsusele meelde. Daudze kinnitusel on Eesti kooli teema Läti ja Eesti suhetes väga oluline ja ta kindlasti tegeleb sellega.

Lisaks eelnevale puudutati NB8 parlamentide esimeeste edasiste kohtumiste teemasid, sealhulgas augustikuusse planeeritud aastakonverentsi Jurmalas.

Tänasel kohtumisel osalesid ka Riigikogu väliskomisjoni aseesimees Enn Eesmaa ja Riigikogu Läti parlamendirühma esimees Margus Lepik, kes andis ülevaate Valga ja Valka koostööst. Läti poolel kuulusid delegatsiooni koosseisu teiste hulgas Läti Seimi Balti Assamblee delegatsiooni esimees Ērika Zommere ja Seimi Eesti koosöörühma esimees Ina Druviete. Samuti osales kohtumisel Eesti suursaadik Lätis Jaak Jõerüüt.

 Riigikogu pressitalitus

Tagasiside