Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Oma tänases Eesti parlamendi 90. aastapäeva kõnes võrdles Riigikogu esimees Ene Ergma iseseisvuse loomise aegu, kui tuli kokku Asutav Kogu, tänase keeruka olukorraga, mil Eestit on tabanud majanduskriis.

„Nagu praegu, nii ka siis seisti silmitsi raskete majanduslike oludega, vajati otsuseid, mis vähendanuks kodanikele riigi poolt pakutavat. Kahjuks me näeme, et ei tunnetatud poliitilisi piire. Neist mindi üle ja valitsuskriise ning -vahetusi tuli ette omajagu. Armastati võimu ja tehti riigi arvelt kompromisse. Ka siis ei suutnud erakondade liidrid tõusta kõrgemale erakonna valimisteesidest, ka siis võideldi ainult oma valijate huvide eest. Ka siis ei olnud ühelgi erakonnal parlamendis piisavat enamust, kaubeldi valitsusprogrammi ja eelnõude üle. Ka siis sõlmiti selleks kokkuleppeid. Ka siis süüdistati killustatuses proportsionaalset valimisviisi, kuid saadi aru, et see on parim võimalik, “ ütles Ergma.
 
Osutades, et sel aastal on ees kahed valimised olukorras, kus Eesti ja ümbritsev maailm on keerulises majandus- ja finantssituatsioonis, kutsus Erga Eesti poliitilist eliiti vabanema ebasiirusest ja otsima aktiivselt väljapääsu ning kandma ka seda vastutust, milleks rahvalt mandaat on saadud.
 
„Eesti inimesed on meid usaldanud olema instrument, mille kaudu ta ennast juhib. Eesti vajab praegu edasiminekuks kiireid otsuseid, mis tagavad inimestele töökohad, peredele turvatunde ning tasakaalu riigi rahakotis. Need väärtused on kindlasti olulisemad erakonna või iseenda populaarsusest. Olgu meil jõudu seda meeles pidada!“ kõneles Ergma.
 
Vabariigi President Toomas Hendrik ilves rõhutas parlamentarismi vajalikkust ja möödapääsmatust ning kutsus iga rahvaesindajat olema riigimehelik ja kandma talle pandud vastutust.
 
Peaminister Andrus Ansip hoiatas, et demokraatiaga mängida ei tohi, demokraatiale ei ole ta sõnul alternatiivi niisamuti nagu pole alternatiivi parlamentarismile.
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside