Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma pidas tervituskõne Eesti Rahva Muuseumi 100. aastapäeva pidulikul aktusel Tartu Ülikooli aulas. 

Ergma ütles, et igal rahval, igal riigil peab olema mälu.  Eesti riik on noorem kui rahvamuuseum, kuhu on rahvakultuuri kajastavate ainese kogumise, uurimise ja populariseerimise kaudu talletatud mitte ainult eesti rahva mälu.  Siin on ka teiste soome-ugri rahvaste, samuti Eestis elavate rahvuste ja meie naaberrahvaste mälu. „ERM on näinud meie riigi sündi ja elu, elanud üle nõukogude okupatsiooni ja vaatab täna, hoolimata oma soliidsest east, optimistlikult homsesse,“ märkis Riigikogu esimees. 

Ergma sõnul on Eesti Rahva Muuseumi ajalugu sama kirju mustriga kui lapitekk, mille üks ruuduke on tehtud vanast seelikust, teine särgist.  Nii nagu lapiteki juures polegi kõige tähtsam iga ruudukese varasem käekäik, nii on ka muuseumis igal esemel tähtis koht uues tervikus.

Ergma märkis, et kultuur on see, mis alles jääb. Kui ka põlvkond kaob, jääb tema lugu. ERM-i säilikutesse on talletunud aegadetagune keskkond, seosed, sõnumid. Nagu kirjutas Krista Aru – vanavara asemel kogutakse rahvamuuseumisse tänapäevaelu iseloomustavaid sümbolesemeid.  „Muretsen veidi selle pärast, mis sümbolid ja esemed need küll on, sest tarbimist ja selle jälgi on kõik kohad täis.  Kultuur seegi  – iseasi, kas kõik väärib jäljendamist ja kordamist. Küllap saab rahva muuseumis järgmisel suurel juubelil paremini hinnata meie praegust käekäiku,“ ütles Ergma. 

Riigikogu esimees rõhutas, et vähemasti on möödas aeg, kus ideoloogilistel põhjustel muuseumi kogusid üle vaadati ja selles sisalduvat valikuliselt avaldati.  Rahva minevikust ei saa küll ühtegi lehekülge välja rebida, kuid mälestuste hävitamine käib üsna kergesti.  „Kuigi arvan, et ei olnud ka siis halba ilma heata, sest vaevalt oleks ERMil ilma kümne ekspeditsioonita toonase Nõukogude Liidu aladel elavate soome-ugri rahvaste juurde seda teavet, mis praegu on olemas.  Meie kohus on hoida soome-ugrilaste mälu ja seda võimaluse korral edastada nende väikeste rahvakildude noorematele põlvkondadele,“ toonitas Ergma. 

Ergma sõnul on praegu selles mõttes parem aeg, et kui keegi kogusid pureb, siis on see ajahammas. Kogutud vanavara säilitamine sõltub aga vähem poliitilisest kliimast, pigem siis juba lihtsamini mõõdetavatest ja kontrollitavatest oludest muuseumis. Kindlasti on ka praegused hoiutingimused paremad neist, mis valitsesid Oskar Kallase voodi all, kus sada aastat tagasi muuseumi esimene kogu paiknes. Siiski on selge, et muuseum vajab uut maja, mis pakuks paremaid võimalusi kogudes leiduvat eksponeerida ja muuta taas inimeste jaoks väärtuslikuks. 

Ergma tõi välja tähelepaneku, et suure kultuuriobjekti rajamise juures on vältimatult vajalik naise kaasalöömine, sest rahvusraamatukogu uue hoone ehitamise ajal oli selle juht Ivi Eenmaa, kunstimuuseum sai uue hoone Marika Valgu juhtimisel… Ja nüüd on ERMi eesotsas Krista Aru.  See julgustab, nagu ka ERM-i Sõprade Seltsi liikmete innukas toetus ja poliitikute haruldaselt üksmeelne hoiak.  Ergma avaldas lootust, et muuseum saab peatselt uue kodu! 

Riigikogu esimees soovis nii Eesti Rahva Muuseumile kui ka tervele Eesti rahvale kena pidupäeva! 

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside