Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma ütles täna Küprosel Nikosias peetaval Euroopa Liidu riikide parlamendijuhtide konverentsil, et EL on eeskätt kodanikkond, mitte selle institutsioonid. Institutsioonid tuleb kodanikele lähemale tuua, mitte vastupidi. Demokraatlike riikide väärtuste kandja ja ka nende väärtuste peamine adressaat on tema kodanikkond. Sama kehtib meie Euroopa demokraatiate ühenduse, Euroopa Liidu puhul. „Meie, Euroopa kodanikud, moodustame Euroopa Liidu, oleme selle sisu,“ rõhutas ta.

Ergma kutsus üles endilt aegajalt küsima, et kas me ei ole juba ületamas seda punast joont, kus enamik Euroopa kodanikest mõtlebki Liidust kui institutsioonist? „Mõtleme Euroopa Liidust pigem kui „nemad seal“, mitte kui „meie siin.“ Kas me ei ole mitte jõudnud olukorda, kus EL bürokraatiamasin toimib juba üsna autonoomselt, soovimata tähele panna mõistlikke argumente?“ 

Ergma sõnul kiputakse ELis paljusid valdkondi liigselt reguleerima, selle asemel et jätta need rahumeeli rahvusparlamentide pädevusse, ilma et ELi ühtsus ja areng kannataks. Euroopa Liidu eelarvevahendite suunatus peab vastama tänastele ja tuleviku väljakutsetele. „Kas ei oleks juba viimane aeg lõpetada põllumajanduse subsideerimine senises mahus ja suunata vabanenud finantsvõimalused innovaatilise majanduse tugevdamiseks? See aitaks luua uusi töökohti ja hõivata iseäranis noori inimesi, kelle hulgas on tööpuudus eriti kõrge ja üha kasvav,“ märkis ta. 

Riigikogu esimees toonitas samas, et mitte kõiges ei saa süüdistada ELi, vaid tuleb ka ise vaadata peeglisse ja lõpetada käitumine nn jõuluvanapoliitikutena, kui pakume riigile ülejõukäivaid kingitusi saamaks valimistel suurimat toetust. „Pidev jõuluvanapoliitika  on vastutustundetu nii oma riigi ja kodanike, kui ka Euroopa Liidu suhtes tervikuna. Me peame sellest õppima ja järeldusi tegema,“ märkis ta.

Lõpetuseks tõdes Ergma, et läbipaistvus, selgus ja vastutustundlik käitumine on see, mida Euroopa kodanikud ootavad nii oma kui ka Euroopa Liidu institutsioonidelt. 

Riigikogu pressitalitus

 

 

Tagasiside