Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma on täna ja homme Rahvusraamatukogus toimuva konverentsi „Väikerahvaste keelte riskid ja võimalused“ patroon. Oma kõnes konverentsil meenutas ta kõigepealt Kristjan Jaak Petersoni poolt 200 aastat tagasi kirja pandud luuleridu: 

„kas siis selle maa keel

laulutuules ei või

taevani tõustes üles

igavikku omale otsida?“ 

Ergma märkis, et ajalugu tundes saame öelda, et need luuleread pakatavad igatsusest algupärase eesti kirjanduse loomise järele. Neid ridu vaadates ja öeldes mõistame, kui tähtis on igale inimesele tema emakeel. Ta rõhutas, et eestlased on õnnelik rahvas. Samal ajal kui säilitame oma kultuuripärandit, hoiame elus oma esiemade keelemurdeid, nuputame pidevalt ka omi uusi sõnu, mis aitaksid maailma arenguga kaasas käia. Eesti keel elab. Ent kahjuks püsivad riskid ikkagi, nentis ta. 

Ergma toonitas, et konverentsil „Väikerahvaste keelte riskid ja võimalused“ on palju huvitavaid ettekandeid. Kõneldakse keeltest, mis on püsinud olude kiuste, vaadeldakse tehnoloogiaid keele taaselustamiseks, hinnatakse keele kadumise mõju laiemalt.

Ja loomulikult peavad tähelepanu pälvima võimalused, mis keele püsimajäämist soodustavad, olgu selleks tugev kultuur, oma riik või ajalooline vedamine. Unarusse ei tohi jääda ka ohud — kõige hirmsam: repressioonid oma keele rääkimise eest; leebem, kuid pikaajaliselt vähemalt sama ohtlik soov kõike unifitseerida, kultuuride domineerimine ja nendega kohanemine, võõra ülevõtmine ja oma unustamine. 

„Emakeel on rikkus, mis ei ole iseenesestmõistetavalt kindel ja kaitstud. Sellega tuleb sihikindlalt ja püsivalt tegeleda,“ rõhutas Ergma. 

Rahvusraamatukogus toimuv rahvusvaheline konverents tegeleb väikerahvaste keelte ellujäämisstrateegiatega ja püüab leida seoseid keele kaotamisega seotud kartuste ja tänapäeva ühiskonna erinevate kultuurinähtuste vahel. 

Konverentsi korraldavad Ungari Instituut, Haridus- ja Teadusministeerium, MTÜ Fenno-Ugria Asutus ja Euroopa Komisjoni Eesti Esindus ning seda toetavad mitmed Eestis tegutsevad kultuuriinstituudid ja välissaatkonnad. 

Riigikogu pressitalitus

 

 

 

Tagasiside