Normal
0

21

false
false
false

ET
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{
mso-style-parent:””;
font-size:11.0pt;”Calibri”,”sans-serif”;
mso-fareast-“Times New Roman”;
mso-bidi-“Times New Roman”;}

Riigikogu esimees Ene Ergma esines täna Varssavis ettekandega 6. Euroopa-Venemaa foorumil. Ergma käsitles oma kõnes demokraatlike liikumiste teket ning revolutsioonilainet Euroopas enam kui 20 aastat tagasi ning arenguid Venemaal.

Ta tõi esile, et autoritaarse või totalitaarse režiimi seljatamiseks ei piisa ainult riigikorra muutmisest. „Institutsioonide ülesehitamine, õigusriigi kehtestamine, kodanikuühiskonna arendamine, inimeste põhiõigused ja -vabadused, majandusõitseng ning korruptsiooni piiramine võtab aega aastaid eeldades suuri jõupingutusi, poliitilist kapitali ja tahet,“ ütles ta lisades, et demokraatiat ei ole võimalik transportida riigist riiki, vaid demokraatliku riigikorra kehtestamine peab leidma enamuse toetuse.
 

Ergma märkis, et Euroopa Liidu ja sealhulgas Eesti üheks eesmärgiks on usaldusväärsete ning kestvate partnerlussidemete arendamine Venemaaga. ELi ja Venemaa laiapinnaline moderniseerimispartnerlus on otseselt seotud õigusriigi ja vaba turumajanduse põhimõtete tõhusa rakendamise ning Venemaa-siseste reformide arenguga. Ta selgitas, et Venemaa ühiskonna igakülgne arendamine alates majandusreformidest, sealhulgas innovaatilistest tehnoloogiatest, kuni inimõiguste ja õigusriikluseni annab tugeva tõuke ELi ja Venemaa strateegilisele partnerlusele, suurendab oluliselt kahepoolset usaldust ning laiendab koostööd erinevates valdkondades. „Demokraatia arengule Venemaal aitab kaasa tugev ja algatusvõimeline kodanikuühiskond. Eesti kogemuste põhjal võin nentida, et kodanikuühiskonna areng ei toimu iseenesest, vaid see vajab head koostööd avaliku ja kolmanda sektori vahel. Mida tõhusam on see koostöö, seda paremini areneb ühiskond,“ sõnas ta.  

Peatudes Eesti-Venemaa kahepoolsetel suhetel ütles Ergma, et Eesti eesmärgiks on arendada ühishuvidel ja ühisväärtuste toetamisel põhinevaid suhteid Venemaaga, kes oleks etteaimatav ning täidaks rahvusvahelisi kohustusi.

Riigikogu esimees meenutas ka, et tänasel, 31. kuupäeval tulevad paljude Venemaa linnade tänavatele kodanikuühiskonna esindajad, kes oma kogunemisega pööravad tähelepanu Vene põhiseaduse paragrahvile 31, mis tagab koosolekuteõiguse Venemaal. Paljude inimeste väljatulek sel kuupäeval näitab, et kodanikuühiskond võitleb oma õiguste eest. Meedia sõltumatus ja sõnavabadus on üks tähtsamaid osasid demokraatliku ühiskonna ülesehitamisel ja moderniseerimisel.
 

Kahepäevalisel kõrgetasemelisel foorumil Varssavis osalevad parlamendijuhid, parlamendiliikmed ning eksperdid ja teadlased enam kui 20 riigist. Homme esineb foorumil ettekandega ka Riigikogu Euroopa Liidu Asjade Komisjoni esimees Taavi Rõivas.  

Riigikogu pressitalitus


 
Tagasiside