Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma pidas täna avakõne hotell Olümpia konverentsikeskuses toimunud konverentsil “ E-hääletamine, võimalused ja väljakutsed.”

Ergma märkis oma esinemise algul, et maailm on arenenud ja arenenud on ka töökeskkonnad. Kasvanud on terve uus põlvkond, kes ammutab ja vahendab informatsiooni ainult läbi interneti. Riigikogu esimees rõhutas, et r ahva kui kõrgeima riigivõimu kandja osalus valimistel on oluline eesmärk, mille poole püüelda. Hääletamise erinevad võimalused peavad sellele kaasa aitama. “See on osa demokraatiast, osa regionaalpoliitikast, osa heast valitsemisest ja kodanike osalemise edendamine tervikuna,” selgitas Ergma. Hääletatakse siis kodus, kirja teel, valimisjaoskonnas või oma arvutis. E-hääletamise sisseviimine ei tähenda ju ühegi senise hääletusviisi kaotamist, vaid üheselt kodanike valikuvabaduse suurendamist, täpsustas ta. Samas tõi Ergma välja probleemi seoses interneti levikuga. Kuigi Eesti on vägagi tihedalt kaetud internetiga, ei saa samas unustada, et mõnes Eesti punktis ei saa tõenäoliselt veel mitu aastat mugavalt internetti kasutada. “Ja siin seisab meie ees tõsine töö,” nentis Ergma.

Riigikogu esimees ütles, et poliitiliste ja õiguslike vaidluste põhjal e-hääletamise üle võib tõdeda, et see oli loomulik ja vajalik, et veenduda e-hääletamise võimalikkuses. Interneti teel hääletamine on terves maailmas uudne, ka mujal on vaidlused tulised. Aga ühel hetkel tuleb otsustada, kas riskida uuega või mitte, sest uus toob alati kaasa riske.

Ergma meenutas, et 10 aastat tagasi oli enamikule meist ka internetipangandus uus ja natuke hirmutav asi, kuid täna kasutab väga suur osa inimestest seda teenust. Ja veel – kui Columbus asus teele Ameerika poole, kas ta siis ei riskinud? Ergma arvates võiks eestlased olla sama uudishimulikud.

Konverentsil esines tervitusega ka majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaar.

E-hääletamise konverentsil käsitletakse projekti erinevaid aspekte. Ettekandjate hulgas on Riigikohtu esimees Märt Rask, õiguskantsler Allar Jõks, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees Heiki Sibul, E- demokraatia Keskuse esindajad prof Alexander H. Trechler ja dr Fernando Mendez. Samuti esinevad Eesti tuntud asjatundjad.

Tagasiside