Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma avas täna Riigikogu hoone vestibüülis näituse „Riigikogu hoone 90“. Tsiteerides 90 aasta tagust Postimeest: „Eks ole see ju tõesti enam kui meeltülendav tõsiolu, et iseseisev Eesti ilmasõja ja revolutsiooni tulest, vereaurust, hävitusest üles kerkides ja oma vabadust võõra ülemvõimu vastu kaitstes on nagu üleöö nii kaugele kosunud, et meil nüüd isegi oma avar parlamendihoone kui alaline tarbekohane kodu rahvaesituse tööle võib avaneda,“ ütles Ergma, et ka täna, 90 aastat hiljem, võime tõdeda, et Riigikogul on oma majaga vedanud. „Esialgu küll ajutiseks parlamendikoduks mõeldud ja tänu oma moodsale arhitektuurilisele lahendusele rahva seas isegi võõristust tekitanud hoone on ajahambale hästi vastu pidanud. Interjöör on suuremas osas säilinud, kasutusel on palju omaaegset mööblit ja viimaste aastate restaureerimised on kantud ikka eesmärgist taastada maja esialgne ilme. Toome või näiteks hoone fassaadi, mis sai sel suvel tagasi oma terashalli väljanägemise,“ rääkis Riigikogu esimees.

Näituselt saab vastused küsimustele, kes olid uuendusmeelsed arhitektid Eugen Habermann ja Herbert Johanson, milline oli Riigikogu hoone ehituslugu, arhitektuur ja ruumilahendus.

Ergma tänas kõiki asjaosalisi, kelle abiga põnev näitus valmis ning tunnustas ka kohal viibinud teenekat sisearhitekti Leila Pärtelpoega, kes on aastakümnete jooksul selle maja kui suure ajaloolise väärtuse säilimisse väga palju panustanud. Tänusõnad paluti edasi öelda ka akadeemik Mart Kalmule, kes on Riigikogu hoone ehituslugu kõige enam uurinud ja kelle uurimusele ka käesolev näitus suuresti toetub.

Näituse koostas Eesti Arhitektuurimuuseum Mait Väljase eestvedamisel koostöös Riigiarhiivi ja Filmiarhiiviga. Kujunduse eest kandsid hoolt Ruumilabor ja Identity eesotsas Janno Roosi ja Ionel Lehariga.

Fotod näituse avamiselt:

https://fotoalbum.riigikogu.ee/v/2012/Naitused/RK+hoone+90/

 

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside