Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{
mso-style-parent:””;
font-size:10.0pt;”Times New Roman”;}

Riigikogu esimees Ene Ergma esines täna avakõnega Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse korraldataval rahvusvahelisel kosmosekonverentsil Space Downstream Services 2010.
 

Ergma meenutas, et viiskümmend kolm aastat tagasi saadeti orbiidile esimene sputnik ja inimkonna ajaloos algas kosmoseaeg. Esimestel aastakümnenditel sooviti kosmost kasutada valdavalt sõjalistel eesmärkidel. Kosmos jäi pikaks ajaks suurte militaarriikide pärusmaaks, sest kosmoseinfrastruktuuride ülesehitamiseks vajalikud kulutused olid ainult väga rikastele riikidele taskukohased.

Ta märkis, et tasapisi tekkis väike mittesõjaline osa, mis oli seotud kosmose teaduslike uuringutega. Astronoomidele avanenud uued teadmised muutsid suurel määral meie ettekujutust ümbritsevast universumist. „Viimased aastakümned on toonud aga kosmosele absoluutselt uue dimensiooni, mida kosmose vallutamise algaastatel eriti ei osatud prognoosida, see on majanduslik tegevus kosmoses,“ ütles ta.  
 

Ergma sõnul on tänapäeval kosmosesektoril majanduses väga tähtis roll. Lähikümnenditel pakub see valdkond veelgi suuremat kasu kommerts- ja tsiviilvallas. Eestis oleks vaatamata majanduskriisile suur võimalus alustada uue majandussektoriga, arendades meie kõrgtehnoloogia eksporti ning andes sealjuures võimalusi just noortele.

Riigikogu esimees tõi esile, et Eesti on alustanud ühinemisprotsessi Euroopa Kosmoseagentuuriga. Eesti on allkirjastanud ESAga koostöölepingu ning on valmis mitmes koostööprojektis osalema. „Mul on hea meel tõdeda, et neli ja pool aastat tagasi käivitunud projekt on jõudnud juba reaalse koostööni. Loomulikult anname endale aru, et Eesti oma väiksuse tõttu ei saa kunagi olla suur tegija, kuid nii nagu infotehnoloogias on ka kosmosetehnoloogiates väikestel riikidel omad võimalused. Eesti on väga kiiresti võtnud kasutusele moodsad infotehnoloogilised võimalused nii panganduses kui ka e-riiki arendades,“ sõnas ta.
 

Lõpuks avaldas ta tunnustust noortele üliõpilastele, kes osalevad väga aktiivselt Eesti tudengisatelliidi ESTCUBE ehitamisel. Ta avaldas lootust, et meie tudengite suur unistus saata oma satelliit orbiidile realiseerub lähimas tulevikus.

Riigikogu pressitalitus
 

 

Tagasiside