Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma ütles täna Venemaa endise presidendi Boriss Jeltsini mälestuseks loodud bareljeefi avamisel, et Jeltsin oli möödunu sajandi viimase kümnendi üks väljapaistvamaid riigitegelasi ja poliitkuid. Jeltsini roll Eesti taasiseseisvumise protsessis oli küllaltki suur. „Alustades jaanuariga 1991,  mil Jeltsin saabus Eestisse ja peatas oma visiidiga nõukogude sõduri verised jäljed, mis olid juba jäänud Bakuusse, Tbilisisse ja Vilniusse.“

Ergma tõstis esile ka Jeltsini rolli 1991. aasta augustisündmuste ajal Moskvas, mida on raske alahinnata. „Tema meelekindel tegutsemine viis putši läbikukkumiseni ja hilisema Balti riikide iseseisvuse tunnustamiseni,“ ütles ta.

Riigikogu esimees märkis ka, et kindlasti on Eesti saatusele olnud oluline see, kui 1994. aastal allkirjastasid taasiseseisvunud Eesti esimene president Lennart Meri ja Venemaa esimene president Boriss Jeltsin Vene vägede Eestist  väljaviimise leppe.

Ergma tänas avamisel Jeltsini perekonda ja MTÜd „Mälestuse Initsiatiiv“, kes on andnud oma panuse mälestusmärgi teostamisel. Erilist tänu avaldas ta Ernst Neizvestnõile, Rene Reinumäele ja Viljar Lohule, kes on antud mälestusmärgi loojad.

Riigikogu pressitalitus

 

 

Tagasiside