Ergma avaldas tunnustust kodanikuühiskonna aasta tegijatele
Riigikogu esimees Ene Ergma pidas täna tervituskõne kodanikuühiskonna aasta tegijate tunnustamisel Valges saalis.
Ergma rõhutas: „Kodanikualgatus on Eestis lõpuks jalule tõusnud, kodanikuühiskond on tugevam kui iial varem ning kodanikud julgevad oma arvamuse välja öelda. Ma ei tahaks seda loosungit tänavu taas korrata, aga nii ju on. Väidet tõestavad siia saali kogunenud väga erineva taustaga inimesed ning väga erinevad on ka täna tunnustatavad kodanikud ja organisatsioonid.“
Kodanikualgatus ja sotsiaalne vastutus pole ilmselgelt enam aastaid vaid hobi korras enda meele lahutamine või kiigeplatsi rajamine. Avali võimu soov oleks, et mittetulundusühenduste professionaalsus suureneks. Äriühingud on omakorda mõistnud, et ettevõtlus ei toimi vaakumis, vaid nad on koos oma töötajate ja klientidega osa samast kogukonnast, kus kõigil on oma vastutus. Olgu näiteks LEADERi programmi koostöö, kellest üht tänagi tunnustame.
„Ja kodanikud ise – kas või tänavune kolossaalne prügikoristuse aktsioon tõestab, et demokraatlikus ühiskonnas pole probleemi, mida kodanikualgatuse korras lahendada ei saaks. Teisest küljest tõestab teine tänane laureaat, et mitte ainult külades ei saa luua sooja ja turvalist kogukonnatunnet, vaid see on võimalik ja lausa hädavajalik suurtes linnadeski,“ ütles Riigikogu esimees.
„On tore, et kodanikuühiskonna edendamine pole endisel määral üksnes riigieelarve õlul. Hea hulk firmasid on hakanud sisuliselt kaasa mõtlema ja töötama ka niiöelda ebapopulaarsete sotsiaalprobleemidega, käitudes tõeliselt vastutustundliku ühiskonnaliikmena. Täna tunnustame siin tervelt kuut sellist ettevõtet,“ märkis Ergma.
Eelmisel nädalal tehti teatavaks Vabaühenduste Fondi esimesed rahastamisotsused, peatselt käivitub Kodanikuühiskonna Sihtkapital. „Mis mulle firmade, aga ka nende uute maksumaksja rahast loodud fondide juures meeldib, on hoopis tasapisi muutuv retoorika – enam ei räägita niivõrd MTÜde toetamisest ja sponsorlusest, kuivõrd mõistetes nagu investeering kodanikuühiskonda või sotsiaalne ettevõtlus,“ ütles Ergma.
On tähtis see, et kodanikeühendused ise, nii Eestis kui ka maailmas, ei leia enam, et nad peavadki töötama igal juhul vabatahtlikkuse korras või saama elu lõpuni kellegi teise raha kulutada, vaid mõtlevad ka ise, et investeering peab ühel või teisel moel ära tasuma ning üha tähtsamaks saavad mõisted nagu tegevuse mõju hindamine ja ise raha teenimine.
„Igal juhul on mul ülim heameel tervitada ja tänada siin kõiki teid, kes olete teadvustanud oma rolli ja vastutust Eesti ühiskonnas ja täidate seda särasilmselt, sõltumata oma töökohast ja ametipostist,“ ütles tervituskõnes Riigikogu esimees.
Riigikogu pressitalitus