Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma asetas täna Pilistvere kivikangrusse pärja stalinismi ja natsismi ohvrite mälestuseks. Pärja asetamisel ütles Ergma, et 23. august 1939 on ajalukku läinud musta päevana, mil sõlmiti Molotov-Ribbentropi pakt (MRP) ja Eesti jäi kui paberileht kahe suurriigi kääride vahele. Meie saatuse määrasid teised. „Okupatsioon, vangistamised ja küüditamine – tuhanded ohvrid ja sajad tuhanded purunenud elud – meie inimesed maksid kallist hinda Venemaa ja Saksamaa despootlike juhtide kuratlike ambitsioonide pärast,“ ütles ta kohaletulnutele, kellest enamik on sündinud juba pärast saatuslikku MRPd.

Ergma meenutas, et suuresti tänu Pilistveres sündinud Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei (ERSP) tegevusele said inimesed laiemalt teada MRP lisalepetest. ERSP kui esimene mittekommunistlik partei okupeeritud Eestis võttis endale tollal võimatuna tundunud eesmärgi: Eesti Vabariigi taastamise. 20. augustil tähistasimegi Eesti taasiseseisvumise 22. aastapäeva.

Riigikogu esimees tänas ka neid inimesi, kes kivikangrusse mälestuskive tuues hoiavad kurba mälestust elavana. 23. augustit tähistatakse kogu Euroopa Liidus kommunismi ja natsismi ohvrite mälestuspäevana.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside