Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Põhiseaduskomisjon otsustas oma tänasel istungil pikendada põhiseaduskomisjoni algatatud erakonnaseaduse muutumise seaduse eelnõu (144 SE) muudatusettepanekute tähtaega ja seadis uueks tähtajaks 28. septembri 2012, lükates sellega eelnõu edasise menetluse sügisesse. Komisjon ootab selleks tähtajaks konkreetseid ettepanekuid ka arutelul osalenud politoloogidelt ja mittetulundusühingute esindusorganisatsioonilt. Komisjon arvestas otsust tehes Riigikogu fraktsioonide seisukohti. Eelnõuga eesmärk on sätestada alus maailmavaate sihtasutuste (MSA) loomiseks.

„Konkreetsete sammudeni jõudmiseks vajame selgemat ühist arusaama, kuidas tegutseda. Selle kujunemiseks tuleb tööd jätkata ja nii kindlasti sügisel ka teeme. Tahan tänada kõiki, kes kaasa mõelnud ja seda edaspidigi teevad. Maailmavaate kujundamine ei ole muidugi üksnes poliitikute asi, vaid asjaga peab tegelema igaüks, kes ennast kodanikuks peab, soovib ühiskonnas toimuvaid protsesse mõista ja nende kujunemisel kaasa rääkida,“ ütles põhiseaduskomisjoni ja Reformierakonna fraktsiooni liige, eelnõu vastutav menetleja Peep Aru.

IRLi fraktsiooni ja põhiseaduskomisjoni liikme Mart Nuti sõnul andis vabaühenduste ümarlaud juurde mitmeid häid mõtteid, kuidas erakonnaseadust täiendada. „Vabaühenduste kaasamine kontseptsiooni ettevalmistamisse on väga oluline, mistõttu riigikogu erakonnad on ühel meelel selles, et õige on erakonnaseaduse muutmise eelnõu menetlemisel võtta lisaaeg ja jätkata nii, et kõik arvamused saaksid läbi arutatud. Sisulistes küsimustes erimeelsusi peaaegu ei olnud, vormiline külg vajab aga selgemat kokkuleppimist. Kõige olulisem on seadus, mis vastab riigi huvidele ja omab laia toetust,” märkis Nutt.

„Põhiseaduskomisjoni poolt oleks mõistlik leida vastused  kõigile erakondade rahastamisega seotud küsimustele ning  jätkata koostööd kodanikeühenduste ja sotsiaalteadlastega.  Avatus ja konstruktiivsus annavad kindlasti parema tulemuse,“ lisas Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni aseesimees Eiki Nestor.

Keskerakonna fraktsiooni liikme Enn Eesmaa hinnangul on oluline arvestada vabaühenduste ettepanekutega ning vaadata erakondade rolli Eestis laiemalt. „Loodetavasti leiame pikemalt ja põhjalikumalt arutades ka ühise keele. Pikem arutelu loob ka suurema võimaluse suurendada läbipaistvust,“ lausus Eesmaa.

Komisjon arutas eelnõu ka oma eilsel (28.05.12) istungil, kus osalesid mittetulundusühingute ja võimalike sihtriikide esindajad, samuti Tallinna Ülikooli riigiteaduste ja poliitika eksperdid. Eelnõu läbis täiskogus esimese lugemise 15. mail.

Lisainfo: Peep Aru, e-mail [email protected], tel 514 0440.

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside