Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee (ENPA) võttis vastu raporti arengute kohta Ukrainas, mis on keskseks teemaks sel nädalal toimuval istungjärgul Strasbourgis.

Raporti üks koostajatest Eesti ENPA delegatsiooni liige Mailis Reps rõhutas oma kõnes vajadust pakkuda Ukrainale tuge reformide ja presidendivalimiste läbiviimisel. „Euroopa Nõukogu, OSCE ja teiste vaatlejate osalemine presidendivalimiste läbiviimisel 25. mail on väga vajalik. See annaks kindluse, et valimised on tõepoolest korraldatud vabade ja ühetaolistena. Usaldus uue presidendi vastu on täna Ukraina üks suuremaid väljakutseid,“ ütles Reps. Ta lisas, et ka parlamendivalimised tuleb korraldada niipea kui võimalik, kuid enne seda on vaja vastu võtta uus valimisseadus.

„Reformidest kõige tähtsam on Ukraina põhiseaduse parandused, et presidendi ja seadusandliku võimu vahel oleks parem tasakaal,“ selgitas Reps.

Raportis märgitakse, et oluline on tagada objektiivne analüüs Ukrainas toimunud inimõiguste rikkumistele. „Kõiki Euromaidani protestiaktsioonide käigus toimunud surmajuhtumeid ja inimõiguste rikkumisi tuleb uurida ning süüdlasi karistada. Mul on hea meel, et uurimiseks on moodustatud laiapõhjaline ning rahvusvahelisi eksperte kaasav komisjon,“ sõnas Reps.

Raportis on esile toodud, et vähemuste olukord Ukrainas vajab pidevat monitooringut. „Kuigi rahvusvahelised eksperdid ei tuvastanud märtsi lõpus Ukrainas ühtegi reaalset ohumärki vähemustele, on see siiani välispropaganda sõjas üks olulisemaid argumente. Raport annab kõikide propagandas kasutusel olevatele argumentidele vastused ning lükkab need ümber,“ ütles Reps.

Raportis rõhutatakse, et Ukraina territoriaalse terviklikkuse rikkumine ning Krimmi annekteerimine ei ole aktsepteeritav. ENPA nõustus sellega ning otsustas neljapäevasel istungil võtta Venemaa delegatsioonilt ära hääleõiguse, õiguse osaleda valimistel vaatlejatena ning õiguse osaleda juhtorganites Euroopa Nõukogus kuni 2014. aasta istungjärgu lõpuni. Venemaad kohustati Krimm Ukrainale tagasi andma ja lõpetama igasugune olukorra pingestamine Ukrainas.

Raporti hääletamisel oli selle poolt 154 ja vastu 26 parlamendisaadikut. Raporti arengute kohta Ukrainas koostasid ENPA Eesti delegatsiooni liige Mailis Reps ja Marietta de Pourbaix-Lundin Rootsist.

ENPA raport viimaste arengute kohta Ukrainas

Fotod Eesti ENPA delegatsioonist

Riigikogu pressiteenistus

Kati Varblane
 

Tagasiside