Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) sügisistungi raames toimus kolmapäeval eridebatt inimõiguste kaitsjate olukorrast Põhja-Kaukaasias ja eile inimõiguste teemaline kuulamine, kus osalesid Human Rights Watchi, Amnesty Internationali ja Memoriali esindajad, samuti Euroopa Nõukogu inimõiguste volinik Thomas Hammarberg.

Läbirääkimiste käigus esinenud Eesti delegatsiooni juht Andres Herkel rõhutas, et viimane raport inimõiguste olukorrast Tšetšeenias esitati Assambleele enam kui 4 aastat tagasi. Herkel pidas vajalikuks märkida, et Põhja-Kaukaasia halvas olukorras armastavad Venemaa võimuesindajad tihti süüdistada usulist ja muud ekstremismi. Herkel: „Juhul kui probleem on ekstremismis, tuleb selles näha tagajärge, mitte põhjust.” Herkeli sõnul näeb ta Põhja-Kaukaasia probleemide põhjust selles, et kohtusüsteem ei taga õigust ning puudub rahva vaba tahet väljendav demokraatia.
Euroopa Inimõiguste Kohus on nüüdseks läbi vaadanud 115 kohtuasja, mis puudutavad vägivalda ja piinamisi teise Tšetšeenia sõja ajal 1999-2004. Venemaa on Euroopa Kohtus süüdi jäänud ülekaalukas enamuses nendes kohtuasjades. Human Rights Watchi koostatud detailsest analüüsist selgub, et vaatamata üheste tõendite olemasolule ei ole Venemaa pärast Euroopa Kohtu otsuseid ühtegi süüdlast vastutusele võtnud, vaid nad jätkavad oma karjääri sõjaväe ja muude valdkondade kõrgetel ametikohtadel.
Herkel tõdes: „ENPAs on jõude, kes püüavad Põhja-Kaukaasia küsimust vältida, kuid pärast inimõiguste kaitsja Natalja Estemirova mõrvamist sel suvel, on seda raskem teha.” Vastava raporti koostab Assamblee õiguskomitee liige Šveitsi liberaal Dick Marty.
 
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside