Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni liikmed Aleksei Jevgrafov, Eerik-Niiles Kross, Tõnis Lukas ja Reili Rand osalevad täna algaval ENPA kevadsessiooni töös Strasbourgis, kus soovitakse arutada Vene poliitvangi Vladimir Kara-Murza kinnipidamist ja sanktsioonide kehtestamist tema alusetu süüdimõistmise ja vangistamisega seotud isikutele.

Eerik-Niiles Kross esitleb kolmapäeval assambleele õigusasjade ja inimõiguste komitee raportit ettepanekuga kehtestada sanktsioonid nn Kara-Murza nimekirjas olevatele isikutele.

Kross toob raportis välja, et aasta tagasi Ukraina sõja kritiseerimise ja Magnitski akti toetamise eest 25 aastaks vangi mõistetud Kara-Murzale on määratud eriti rasked vanglatingimused, mis seavad tõsisesse ohtu tema elu ja tervise. „Aleksei Navalnõi veebruarikuine traagiline surm vanglas rõhutab veelgi vajadust tagada Vladimir Kara-Murza vabanemine,“ toonitas Kross.

Tema sõnul on Kara-Murza tagakiusamises osalevad isikud hästi teada ja ta kutsub assambleed üles kehtestama kõigile neile isiklikud sanktsioonid. Raport esitab nimekirja, kuhu kuuluvad vanglatöötajad, politseinikud, prokurörid ja kohtunikud, kes on Kara-Murza vaigistamiseks Venemaa õigussüsteemi jämedalt ära kasutanud.

Raport kutsub üles kõiki riike viivitamatult üles Magnitski seadust vastu võtma ja lisama nimekirja ka need isikud, kes on otseselt vastutavad Vladimir Kara-Murza ja Aleksei Navalnõi tagakiusamise ja halva kohtlemise eest. Riike, kes peavad Venemaaga vangide vahetamise osas läbirääkimisi, kutsutakse üles kaasama nimekirja ka Kara-Murza. Venemaad kustutakse üles poliitvangi vabastama, samuti koheselt tema kinnipidamistingimusi parandama.

Krossi raporti arutelu eel käsitleb assamblee Vladimir Kara-Murza kinnipidamist ja sõjavastaste protestijate süsteemset tagakiusamist Venemaal ja Valgevenes. Debatis esineb sõnavõtuga poliitvangi abikaasa Jevgenia Kara-Murza.

ENPA täiskogu käsitleb Aleksei Navalnõi surma ka eraldiseisva päevakorrapunktina.

Homme arutab assamblee Ukraina ülesehitamise toetamist, arutelul esineb Ukraina ülemraada esimees Ruslan Stefantšuk. Arutatakse ka Kosovo taotlust Euroopa Nõukogu liikmeks saamiseks.

Eesti delegatsioon avaldab visiidi käigus igakülgset toetust ENPA Eesti delegatsiooni kauaaegse liikme Indrek Saare Euroopa Nõukogu peasekretäriks saamisele tänavu juunis toimuvatel valimistel. Peale Saare kandideerivad peasekretäriks Didier Reynders ja Alain Berset.

Riigikogu pressiteenistus

Merje Meisalu
tel 631 6300, 529 9512
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside