Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) poliitikakomitee kiitis eile Bakuus toimunud istungil heaks Riigikogu Eesti delegatsiooni juhi Marko Mihkelsoni koostatud raporti “Oht energiatarnete kasutamiseks poliitilise survevahendina”. Komitee saatis raporti lõplikuks kinnitamiseks jaanuari lõpul Strasbourgis kogunevale assamblee istungjärgule.

“Tegemist oli tõesti väga pingelise, kolm tundi kestnud aruteluga. Selle alguses püüdis Vene delegatsioon dokumendi käsitlemist edasi lükata, kuid viiehäälelise enamusega lükati see ettepanek tagasi,” edastas Mihkelson istungil valitsenud meeleolusid.

Vaatamata erimeelsustele suudeti siiski vaidluste ja kompromisside kaudu jõuda tulemuseni, mis võimaldas dokumendi heakskiidu suure häälteenamusega. “Mul on väga hea meel, et komitee liikmete aktiivsel osalusel sai tehtud esimene tõsine samm energiajulgeolekut käsitleva teema arutamiseks ENPAs,” ütles Mihkelson ning lisas, et selle tulemuseks oli energiajulgeoleku aktuaalsetele probleemidele osundav dokument.

Poliitikakomitee toetuse leidnud resolutsioonis rõhutatakse, et energiatarnete kasutamine poliitilise survevahendina on lubamatu. Selles kutsutakse Euroopa Nõukogu liikmesriike avatud ja läbipaistva energiapoliitika rakendamisele, viidates samas nii energiatarnete ja -allikate mitmekesistamise kui efektiivsema energiakasutuse vajalikkusele. Viidatakse ka hinnapoliitika avatuse vajalikkusele, sest eriti gaasisektoris ei toimi praegu turumajanduse põhimõtted.

Samuti rõhutatakse, et eduka kontinendisisese energiadialoogi jätkumiseks on oluline Energiaharta Lepingu ratifitseerimine Venemaa poolt ning läbirääkimiste lõpuleviimine transiidiprotokolli vastuvõtmiseks. Soovituste osas kutsutakse liikmesmaid kõige muu hulgas üles avama vaba juurdepääs oma torujuhtmevõrkudele.

Riigikogu pressitalitus

Lisainfo: Marko Mihkelson 5141 442

 

Tagasiside