Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

ENPA monitooringukomitee toetas täna Andres Herkeli ettepanekut vaheraporti koostamiseks Aserbaidžaani küsimuses. Mais sõidab Herkel koos kaasraportööri Živkovaga veel kord Aserbaidžaani, et juuniks raport ette valmistada. Herkeli sõnul sõltub eriraportööri määramine poliitvangide küsimuses suuresti juuniraporti sisust, aga sisu omakorda sõltub sellest, kas vangistatud ajakirjanikud ja haiged vangid vabastatakse. “Kolme ajakirjaniku osas on minu seisukoht, et nende süüasjad on fabritseeritud ja nad tuleb viivitamatult vabastada. Tervislikult raskes seisus eakate vangide vabanemine oleks aga humanistlik isegi juhul, kui me valitsusega kokkuleppele ei jõua, kes on ja kes ei ole poliitvang. Vangide küsimus on väga koormav ja on seni takistanud teiste küsimustega tegelemist nagu justiitsreform või ka Karabahhi sõjas kadunute saatuse selgitamine,” ütles Herkel.

Teistest küsimustest oli kõige teravamalt vaatluse all olukord Armeenias. Vastuvõetud avalduses väljendab komitee muret jätkuvate arreteerimiste pärast ja kutsub eriolukorra lõpetamisele. Herkel: „On võimalik, et Armeenia küsimuses tuleb aprillis erakorraline debatt.“

Venemaa valimiste osas esitas vaatlusmissiooni juhtinud Andreas Gross kriitilise ülevaate, eriti seoses valimiste eelse õhustikuga. Paljud sõnavõtjad leidsid, et Venemaa suhtes ei tohi olla topeltstandardeid. Herkel tegi ettepaneku kutsuda Strasbourgi Vene parlamendivälise opositsiooni juhid (Kasparov, Kasjanov jt), nagu seda on tehtud Aserbaidžaani puhul ja on kavas praktiseerida ka Armeenia puhul. Gross ning raportöör Luc van der Brande võtsid ettepaneku kaalumiseks.

Riigikogu pressitalitus

Lisainformatsioon: Andres Herkel, mob +372 50 56540      

 

Tagasiside