Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) monitooringukomitee istungil Tallinnas läbis täna esimese lugemise Makedoonia monitooringujärgse dialoogi raport, mille esitas Briti konservatiiv Robert Walter. Komitee esimehe Andres Herkeli sõnul on tähelepanuväärne see, et antud raportiga kaasneb rekommendatsioon ehk soovitus Euroopa Nõukogu Ministrite Komiteele. Soovituse peamine sisu on Euroopa Nõukogu (EN) esinduse avamine Makedoonia pealinnas Skopjes. “Ei saa öelda, et see Makedoonia võimudele väga meeldiks, kuid selline soovitus jäi selge häälteenamusega dokumenti sisse. Makedoonia probleem on see, et pärast monitooringuprotseduuri läbimist (1995-2000) olukord halvenes ja riik ei ole suutnud 13 aasta jooksul lõpetada monitooringujärgset dialoogi. Sellest on ajendatud ka EN esinduse avamine. Walteri raporti järgi seonduvad probleemid nii rahvustevaheliste suhetega (makedoonlased ja albaanlased) kui ka parlamendi toimimisega, samuti võimu detsentraliseerimise ja kohaliku tasandi toimimisega,“ ütles Herkel.

Teistest teemadest pakkusid Herkeli väitel täna enim kõneainet Georgias, Ukrainas ja Moldovas toimuv, sealhulgas eriti Georgia endise peaministri ja potentsiaalse presidendikandidaadi Vano Merabišvili arreteerimine sellel nädalal.

Komitee jätkab homme kuulamisega külmutatud konfliktide teemal (Abhaasia ja Lõuna-Osseetia), samuti on arutusel olukord Mägi-Karabahhis ja Transnistrias.

Monitooringukomiteed juhib Eesti delegatsiooni esimees Andres Herkel, komiteesse kuuluvad veel Eesti delegatsiooni liikmed Mailis Reps ja Indrek Saar, kes esinesid täna ülevaadetega vastavalt olukorra kohta Ukrainas ja seoses valimistega Montenegros.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside