Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee kiitis tänaõhtusel istungil Strasbourgis 81 poolthäälega (14 vastu) heaks resolutsiooni energiatarnete kasutamise ohust poliitilise survevahendina, mille esitas Riigikogu ENPA delegatsiooni juht Marko Mihkelson.

Resolutsiooni heakskiitmisele eelnenud ettekandes ütles Mihkelson, et selle teema tõstatamine 46 Euroopa riigi ees on ülimalt tähtis ning loodetavasti jääb päevakorda ka edaspidi. Tema sõnul on enamik riike nõus, et energiatarneid ei kasutata poliitilise survevahendina. “Samas on Euroopa suurimaid nafta ja gaasiga varustajaid Venemaa näidanud, et mitmete demokraatia teele asunud naaberriikide, nagu Georgia ja Ukraina, suhtes kasutatakse energiat just poliitilise relvana,” selgitas ta. “On üheselt selge, et energiavarustusele tugineva poliitilise ja majandusliku surve abil ei saa üles ehitada ühist Euroopat.”

Resolutsioonis seatakse oluliseks eesmärgiks ehitada Euroopa ühine, vastastikku kasulik ja läbipaistev energiavarustuse süsteem. Tähelepanu pööratakse energiaharta leppele ning sellega kutsutakse ühinema ja seda ratifitseerima kõiki Euroopa riike.

Resolutsiooni heakskiitmisele eelnes istungisaalis elav arutelu, kus arutati läbi kümneid parandusettepanekuid ning sõna soovis enam kui 40 saadikut.

 Lisainfo: Marko Mihkelson 5141442; Aivar Jarne, Strasbourg 5135115

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside