Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Büroo otsustas täna Stockholmis võtta juuni lõpus toimuva ENPA suvesessiooni päevakorda poliitikakomitee raporti olukorrast Hiina RV-s.

Eesti delegatsiooni esimehe Andres Herkeli sõnul kerkis Hiina-teema päevakorda seoses inimõiguste rikkumisega nii Tiibetis kui ka Hiinas üldiselt.

 “ENPA käsitleb Euroopa-väliseid teemasid vaid suure erandina, aga olümpiamängude lähenemine ja jätkuv inimõiguste rikkumine Tiibetis on Hiina olukorra praegu väga aktuaalseks teinud,“ märkis Herkel.

ENPA on Herkeli kinnitusel esitanud kutse juunisessioonil osaleda ka Tema Pühadusele XIV dalai-laamale Tenzin Gjatsole, kuid tiheda ajagraafiku tõttu võib dalai-laama tulek ta sõnul edasi lükkuda oktoobrisse. Herkeli hinnangul oleks dalai-laama kohaletulek väga tähtis seda enam, et ta on küll korduvalt külastanud Euroopa Parlamenti, aga mitte kunagi Euroopa Nõukogu Parlamentaarset Assambleed.

“Samas võib tema tulekul oktoobris isegi suurem kasutegur olla. See aitab teemat kauem esil hoida, ja pealegi on dalai-laama väljendanud erilist muret olukorra pärast, mis kujuneb Tiibetis siis, kui olümpiamängud on läbi,” tõdes Herkel.

Hiina-raport valmib Herkeli kinnitusel kiirendatud tempos ja selle esitab Prantsusmaa delegatsiooni esimees Jean-Claude Mignon.

Aprillis korraldas ENPA poliitika-komitee Hiina-teemalise kuulamise, kus osalesid Amnesty Internationali ja Piirideta Reporterite esindajad, samuti dalai-laama eriesindaja Pariisis.

Lisainfo: Andres Herkel,  telefon 5056540      

Riigikogu pressitalitus

29. mai 2008

Tagasiside