Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee (ENPA) võttis oma eilsel hilisõhtusel istungil vastu otsuse (resolution) „Venemaa ja Gruusia vahelisest sõjas: aasta hiljem”, millega ENPA nõuab Venemaalt ligipääsu Lõuna-Osseetiale ja Abhaasiale. Otsuse kohaselt peab Venemaa enne käesoleva aasta lõppu võimaldama ELi vaatlejatel siseneda Lõuna-Osseetiasse ja Abhaasiasse, eemaldama kõik piirangud nimetatud piirkondadele humanitaarabi andmiselt ja lubama Gruusia tsiviilisikutel vabalt piire ületada.

ENPA Eesti delegatsiooni juht Andres Herkel märkis, et muudatusettepanekutega läks tekst mõnevõrra paremaks. „Tähtis on see, et ajaline tärmin seati selle aasta lõpule,” lisas Herkel, kelle sõnul volituste või hääleõiguse küsimus on teise raporti objekt.
 
Assamblee avaldas kahetsust „vähese käegakatsutava edu” üle sõja tagajärgede käsitlemisel – ning ütles, et mitmes piirkonnas on olukorras toimunud isegi tagasiminek. „Samas kui Gruusia on täitnud enamiku, ehkki mitte kõik assamblee nõudmised […], ei ole Venemaa täitnud enamikku talle esitatud tähtsaimatest nõudmistest,” ütlesid parlamendiliikmed resolutsioonis, mis võeti vastu 80 poolt- ja 36 vastuhäälega.
 
Neljapäeva hommikul kavatseb assamblee arutada 72 liikme taotlust läbi vaadata Venemaa delegatsiooni volitused, peamiselt seetõttu, et Venemaa ei ole täitnud assamblee tähtsaimaid nõudmisi, mis on esitatud selle kahes sõda käsitlevas resolutsioonis.
 
Riigikogu pressitalitus
 
Lisainformatsioon: Andres Herkel, tel 50 56540
 
 
Tagasiside