Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee otsustas erakorralise küsimusena lülitada oma neljapäevase istungi päevakorda Valgevene olukorra arutelu. ENPA poliitikakomitee valis eile kiireloomulise debati raportööriks Eesti delegatsiooni liikme Andres Herkeli, kes esitas vastava raporti ka jaanuari lõpus, enne Valgevene presidendivalimisi. Täna Herkeli poolt komiteele esitatud raport tuleb saaliarutelule neljapäeva keskpäeval.

Raportööri sõnul pole olukord Valgevenes põrmugi paranenud. Valimised toimusid administratsiooni range kontrolli all ning opositsiooni õigusi piirati jõhkralt. Seekordne raport kordab osalt samu ettepanekuid Valgevene demokraatlike jõudude, kodanikuühiskonna ja üliõpilaste toetamiseks, mida on tehtud ka varem.

Uute aspektidena tuleb rõhutada eeskätt Euroopa Nõukogu Ministrite Komiteele esitatavat soovitust arutada tõsiselt liikmesriikide seas tekkinud väärtuslõhet. "Meil on võimatu mõista Venemaa ja SRÜ Parlamentaarse Assamblee poolt Valgevene valimistele antud positiivseid hinnanguid. Venemaa on ühtlasi Euroopa Nõukogu liikmesriik. Säärane lõhe demokraatia mõistmises on enam kui ohtlik ja seda tuleb tõsiselt arutada, mitte pead liiva alla peita, nagu Ministrite Komitee on varem sageli teinud," ütles Herkel.

Samuti kutsub raporti eelnõu Euroopa Nõukogu kõiki liikmesriike rakendama Valgevene võimude suhtes samu sanktsioone ning tegema Valgevene tavakodanikele samu soodustusi, mida on heaks kiitnud Euroopa Liit. Raport keskendub suuresti ka Valgevene valimiskoodeksi puudustele. "Kuigi paljud kriitikud (Euroopa Liit, Ameerika Ühendriigid) on rõhutanud vajadust valimisi korrata ja selle seisukohaga tulebki nõustuda, peame samas aru saama, et ilma valimiskoodeksi muutmiseta ja oluliste kodanikuvabaduste tagamiseta ei oleks kordusvalimistel mõtet," kinnitas Herkel.

ENPA kevadise täiskogu istungist võtavad Riigikogu liikmetest osa veel Marko Mihkelson, Sergei Ivanov, Toomas Alatalu ja Katrin Saks.

Riigikogu pressitalitus

Aivar Jarne

Lisainfo: Andres Herkel 50 56540

Tagasiside