Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni juhi Andres Herkeli teatel võttis Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee eile hilisõhtul vastu rootslase Mats Johansson esitatud raporti meediavabaduse olukorrast Euroopas. Herkeli sõnul on tegemist jätkuraportiga, mis võttis vaatluse alla peamiselt kolme viimase aasta jooksul toimunud arengud ning milles tauniti ajakirjanike ja avaliku ringhäälingu kiusamist. Aastatel 2010-2012 on kutsetöö tõttu Euroopa Nõukogu liikmesriikides oma elu kaotanud 12 ajakirjanikku, neist pooled Venemaal. Lisaks Venemaale oli terava vaatluse all Türgi, kus peamiseks probleemiks on vangistatud ja selle läbi kutsetööst eemaldatud ajakirjanike suur number. Lisaks Euroopa Nõukogu liikmesriikidele antakse raportis ülevaade ka meediavabaduse olukorrast Valgevenes.

„Hiljutist poliitilist survet avalik-õiguslikule ringhäälingule täheldatakse näiteks Ungari, Itaalia, Rumeenia, Serbia, Hispaania ja Ukraina puhul. Muudatusettepanekutega toodi sisse ka olukord Georgias. Assamblee peab vastuvõetamatuks peaminister Bidzina Ivanišvili poolt väljendatud kavatsust ühendada avalik-õiguslik televisioon eratelejaamaga ning sekkuda niiviisi ka selle sisusse,“ ütles Herkel.

Andres Herkel väljendas assambleel peetud kõnes heameelt ülevaate laiendamise üle Valgevenele, ehkki see riik Euroopa Nõukogusse ei kuulu. Samuti rõhutas ta ettepanekut, et Euroopa Nõukogu edaspidine infotöö ajakirjandusvabaduse rikkumise osas peaks olema veel põhjalikum, sisaldades ka täielikku ülevaadet, millises seisus on varasemate mõrvajuhtumite uurimine ja sellega kaasnevad asjaolud.

„Kahtlemata on üldtuntud raporti memorandumis osundatud juhtumid, mis puudutavad Anna Politkovskajat ja Stanislav Markelovit Venemaal ning Hrant Dinki Türgis. Samas on liikmesriikides varasemate aastate jooksul pimedaks jäänud suur hulk vähem tuntud ajakirjanike surmaga lõppenud juhtumeid ja ka need väärivad jätkuvat tähelepanu,“  lisas Herkel.

Prantsusmaal Strasbourgis 19. – 25. jaanuarini  toimuval ENPA 2013. aasta istungjärgu I istungil osalevad Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni juht Andres Herkel ning liikmed Margus Hanson ja Indrek Saar.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside