Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Toompea lossi Valges saalis leidis täna aset Kodanikuühenduste Aasta Tegija auhinnatseremoonia. Riigikogu esimees Ene Ergma ja regionaalminister Jaan Õunapuu andsid koos Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liiduga (EMSL) üle tänukirjad kodanikuühiskonna 2005. aasta tegijatele.

Tseremoonia avamisel ütles Ene Ergma, et kuigi oleme uhked mullu valminud kaasamise hea tava üle, on see vaid murdosa meie ees seisvast tööst. Üksikutele heade näidetele vaatamata avalik võim alles hakkab valmistuma kodanikuühenduste kaasamiseks otsustesse. „Kui vähest valmisolekut võime veel pidada väljakutseks, kohtab Eestis juba kahjuks formaalset kaasamist, kus paberi peal jäetakse ülemuste või Brüsseli jaoks mulje, et kodanikega on arvestatud. Potjomkini mentaliteedil ei saa kodanikuühiskonnas olla kohta, aga loodan, et keegi teist ei arva, et ühiskonna ja kultuuri muutmine oleks lihtne ülesanne. Pole ju ka kodanikuühendused alati valmis ise kaasatud olema või ei kaasa nad arvamuse kujundamisel oma seljatagust,” sõnas ta.

Riigikogu esimees pidas vajalikuks, et oleksime kõik väga õppimisvõimelised ja kannatlikud, nii üksteise tundmaõppimisel, hindamisel partneritena, oma toimimise läbipaistvusel kui selgusega selles, keda me ühel ja teisel pool täpselt esindame. „See kehtib nii vabaühenduste, ametnike kui kindlasti ka poliitikute kohta,” rõhutas ta.

Ettekande pidas ka TÜ eetikakeskuse juhataja prof Margit Sutrop.

EMSLi nõukogu valis esitatud kandidaatide seast 2005. aasta mittetulundusühinguks Rakvere MTÜ Kirilill, aasta sihtasutuseks Heateo SA, aasta missiooniinimeseks Ene Hioni Kodanikukoolitusest, aasta kaasajaks Elo Tuppitsa majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist ning aasta teoks vabaühenduste koostöövõrgustiku www.eurofondid.org.ee .

Üheksandat aastat välja antava tunnustuse seekordseks teemaks oli avalik või valdkondlik poliitika ja eestkoste, sest mullu valmisid kaasamise head tavad ning kodanikuühenduste hääle kuuldavaks tegemine oli läbiv teema mitmetel suurüritustel.

Riigikogu pressitalitus

Aivar Jarne, 631 6356

Tagasiside