Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna Riigikogus toimunud vähi sõeluuringute teemalist ümarlauda avades rõhutas Riigikogu esimees Ene Ergma ravi õigeaegse avastamise vajalikkust kui üht olulist tegurit vähi efektiivseks ennetamiseks ja raviks.

„On väga oluline, et me räägiksime vähi ravi ja õigeaegse avastamisega seotud probleemidest. Ma arvan, et me kõik oleme natuke hirmul ega taha sellest haigusest midagi teada. Kuid siin ei kehti reegel: parem hilja, kui mitte kunagi, vaid pigem reegel: mida varem, seda parem. Kui haigus avastatakse väga varakult, siis allub see palju efektiivsemalt ka ravile. Ja seda nii naiste kui ka meeste puhul,“ ütles Riigikogu esimees Ene Ergma.

Ergma sõnul on tänane ümarlaud üks võimalus, kuidas Riigikogu, Riigikogu sotsiaalkomisjon ja ka Riigikogu Naisteühendus saaks vähi varajasele avastamisele ja ennetusele kaasa aidata. Ene Ergma tänas ürituse korraldajaid ja ka tänaseid ettekandjaid, kes vähi ja selle diagnostika seotud probleeme lähemalt tutvustasid.

Riigikogu esimehe tänusõnadega ühines sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna, kes rõhutas naiste panust vähi sõeluuringutesse ja vähi ennetusse. Tsahkna sõnul ei pruugi vähk ilmtingimata olla surmatõbi, vaid haigust õigeaegselt avastades on võimalik seda ravida.

 „Sõeluuringud sõltuvad küll meie rahalistest võimalustest, millega peavad tegelema poliitikud, kuid on väga tähtis, et kasvaks ka inimeste teadlikkus vähiennetuse vajalikkusest ja nende julgus tõele näkku vaadata. Selle mõttes on selliseid ümarlaudu vaja rohkem korraldada. Probleemiks on täna seegi, et sõeluuringud  ei jõua ravikindlustamata inimesteni. Me oleme oma riigi arengus jõudnud nii kaugele, et me peame mõtlema kõikidele inimestele, igaüks neist on meie väikese rahvaarvu juures väga tähtis,“ ütles Tsahkna.

Tänasest ümarlauast võtsid osa ka Riigikogu aseesimehed Laine Randjärv ja Jüri Ratas, samuti Riigikogu naisteühenduse aseesimees Urve Palo ja sotsiaalkomisjoni liikmed.

Teemakohaste ettekannetega rinna-, emakakaela- ja soolevähi sõeluuringuist, kuid ka meeste eesnäärme vähi ennetusest esinesid vähiravi ja sõeluuringute tunnustatud asjatundjad ning meedikud Vahur Valvere, Sirje Vaask, Maret Talk, Sulev Ulp, Lee Padrik, Piret Veerus, Tiit Suuroja ja Margus Punab.

Ümarlaud toimus koostöös Riigikogu ja Eesti Vähiliiduga.

Fotod tänasest üritusest asuvad siin.

Riigikogu pressitalitus
 

 

 

Tagasiside