Ene Ergma kutsub tööandjaid koostööle riigiga
Ettekande keskseks teemaks olid haridusprobleemid.
Riigikogu esimees Ene Ergma esines täna ettekandega Eesti Tööandjate Keskliidu 88. aastapäevale pühendatud konkurentsivõime teemalisel konverentsil.
Käsitledes kutse- ja kõrghariduse tõsisemaid probleeme ütles Ergma, et Eestis on praegu teatud erialadel üleproduktsioon, teisalt on puudus headest spetsialistidest. Samuti ei tee liiga paljud noored adekvaatset erialavalikut, kutseharidus pole populaarne ning palgad on madalad. Inimlikult olulisimaks pidas ta aga tõsiasja, et väga paljud ei tunne rõõmu sellest tööst, mida nad teevad.
Ergma sõnul on põhimõtteline viga haridusvaldkonna käsitlemine eraldiseisvana või veel hullem ”” hariduse eri osi ükshaaval käsitledes. ”Hariduse areng on seotud alati vähemasti majanduse ja sotsiaalpoliitikaga, mitte üksnes protsendiga SKPst. Me vajame kodanikke, kes on teadlikud oma võimalustest. Võimalustest läbi elu õppida, vajadusel ümber õppida, areneda. Ja omada alati häid õpetajaid, ülemusi, töövahendeid,” lausus ta.
Ergma arvates peaks eesmärgiks olema kõigepealt saada selge pilt, kui paljud töötavad õpitud erialal, mis palka nad selle eest saavad ja millise eriala esindajaid meil hetkel täpselt üle on. Keda me vajame juurde täna ja keda kümne või kahekümne aasta pärast.
”Adekvaatsete prognoosideta pole garantiid tööandjatel ega töövõtjatel. Tööandjad peavad piirduma sooviga odavale tööjõule, tudengid sooviga kõrgele palgale ja mainekale ametile. Ettevõtluse ja teadus- ning arendustegevuse koostööst pole Eestis üldse suurt midagi rääkida. Raha ja teadmised koonduvad suurematesse linnadesse ja sellisel tendentsil on kalduvus akumuleeruda,” tõdes ta.
Riigikogu esimees kutsus tööandjaid tegema senisest enam koostööd ka riigiga. ”Nõudke paremini haritud töölisi, aidake sellele kaasa. Andke oma panus ühiskonna liikmetena!”
Riigikogu pressitalitus