Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Jaan Tõnisson kirjutas 1911. aastal, kui ta veel Karskuslehe juures usin kirjasaatja oli, nii: “Alles elavas ühenduses loodusega, maa rinnal, suudavad rahvad oma elujõudu alal hoides terveks ja teguvõimsaks jääda.”

Neist ridadest saame aimu, mida Tõnisson võis mõelda 80 aastat tagasi, juba riigivanemana esimest metsapäeva välja kuulutades.

Mõistame, miks ta toetas Metsateenijate Ühingu püüdu õhutada tervet rahvast pöörama tähelepanu metsale ja loodusele. Metsaistutuspäeva ajendiks oli tookord suur üleraie ja väike metsade uuendamine. Ilmsest oli ka siis inimesi, kes metsalt rohkem saada tahtsid, kui sellel anda oli, ja kes ise hoopiski midagi metsale vastu anda ei soovinud. 

Tänavuse metsanädala tunnuslause “Kasvab mets, kasvab Eesti” oleks Jaan Tõnissonile ilmselt meelepärane, sest mida muud ta inimese ja looduse suhtest rääkides silmas pidas, kui et inimene ei tohi loodusest liiga kaugele jääda ega sellesse suhtuda nagu masinasse, mis toodab puitu ja hapnikku ning tasakaalustab negatiivset väliskaubandusbilanssi. 

Ma käisin koos noorte inimestega laupäeval metsas, koristamas sealt vanu hakklihamasinaid, leeklampe, mootoreid ja muud selletaolist. Ja siis mõtlesin keset seda kõike, et mida siis ikkagi võiks tähendada, et mets on inimese kujuteldav äripartner, kolleeg ja sõber, kelle abita on Eesti majandusel raske.

Siis mõtlesin ühe mehe peale, kes hiljuti rääkis, kuidas ta Tartust Taevaskotta sõidab, et lihtsalt paar tundi metsas pikutada ja vaadata, kuidas mändide ladvad tuules liiguvad. Ilmselt tasub sellelt inimeselt küsida, mis on metsade looduslik rikkus ja mida kujutab endast elav ühendus loodusega. 

On väga hea, et meie metsanduse jätkusuutlikkus on päevakorda kerkinud, ning inimesel on võimalik kaasa mõelda ja sõna võtta metsanduse tulevikust ning metsanduspoliitika jätkusuutlikkusest. Ja alustame väikestest asjadest – hoiame oma metsad puhtad, anname metsale võimaluse taastuda ning kohtleme siis oma metsa tõelise sõbrana. Kui kasvab inimeste teadlikkus ja vastutustunne, siis kasvab nii mets kui ka meie riigi sisemine tugevus.

 

Ilusat metsanädalat kõigile!

Tagasiside