Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Head kaasmaalased,

 

Gustav Suits on kirjutanud:

Tõsta lipp! Et teiste tuluks
merel siin ei elu kuluks,
oma plagu kannaks laev;
teist et rahvast see ei orjaks,
et ta ise tõuseks, korjaks,
mida oma loonud vaev.

Meie rahvuslipu ajalugu algas täna 124 aastat tagasi Otepää kirikumõisast, kus õpetaja Rudolf Kallas 1884. aasta 4. juunil esimese sini-must-valge õnnistas.  

Meie lipu värvid on rahumeelsed ja sümboliseerivad sinist taevast pea kohal, musta mulda harimiseks ja valget rahu enese teostamiseks. Kui need on olemas, siis ülejäänud asjadega saab eestlane ise hakkama – seda teadmist kandsid meie vanaemad ja vanaisad.

Ka meie peame neid väärtusi kalliks ja austame oma lippu, mis on koos Eestiga üle elanud nii paremaid kui halvemaid aegu. Et Eesti elaks, peame hoidma korras silda, mis ühendab eilset tänase ja homsega. See kaitseb meid ajalootormide kordumise eest ja kindlustab meie püsimajäämise.

Me heiskame täna kogu Eestimaal meie sini-must-valged lipud. Gustav Suits ütleb – tõsta lipp!  Me teeme seda, sest me pole ükskõiksed meie riigi jaoks oluliste tähtpäevade suhtes. Heiskame lipud iseendale, oma perele, oma lastele, oma Eestile. Me ei tõsta lippu presidendile, valitsusele, politseinikule või naabrimehele.  See on meie lipp, igaühe lipp meie seast, see on meie riik, need on meie traditsioonid, meie laev, mis kannab meie lootust, meie teadmist oma riigist ja meie usaldust selle vastu.

Sellega austame oma maad ja rahvast, oma riiki ja ajalugu, mis on andnud meile tänapäevase Eesti. Pole ju mitte kõikidel aegadel olnud sini-must-valge lipu lehvimine siin maal võimalik.

Seetõttu olengi tänulik kõigile, kes seda hindavad.

Head lipu päeva!

 

* Kõne peeti piduliku rahvuslipu heiskamise tseremoonial Toompea lossi Kuberneri aias täna hommikul kell 7.

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside