Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Käsitleti Euroopa Liiduga seotud küsimusi.

Riigikogu esimees Ene Ergma kohtus täna Slovakkia välisministri Eduard Kukani ja teda saatva delegatsiooniga.

Kohtumisel käsitleti kõigepealt Euroopa põhiseaduse lepinguga seotud küsimusi. Slovakkia välisminister informeeris Euroopa põhiseaduse lepingu ratifitseerimisega seotud probleemidest. Slovakkias on plaanis leping ratifitseerida parlamendis. Kukan viitas riigis enne liitumist läbiviidud rahvahääletusele Euroopa Liiduga ühinemiseks. Uue referendumi korraldamist ei peeta vajalikuks. Ratifitseerimine parlamendis peaks toimuma veel alanud aasta esimesel poolel. Slovakkia välisministri arvates võiks lepingu varane ratifitseerimine olla positiivseks signaaliks nendele riikidele, kus on kavas läbi viia referendum.

Riigikogu esimees selgitas, et Eestis on samuti kavandatud põhiseaduse lepingu üle hääletamine Riigikogus. Ergma märkis, et Eestis toimus juba referendum seoses Euroopa Liitu astumisega, millel oli nii kõrge osavõtu kui ka toetusprotsent. Ka tema ei näinud vajadust sagedase rahvahääletuse järele. Samas informeeriti Slovakkia delegatsiooni, et Eestis on erakondi, kelle arvates tuleks leping panna rahvahääletusele.

Kõne all oli ka rahvusparlamentide roll Euroopa Liidu otsustusmehhanismis. Samuti vahetati mõtteid parlamentide ja valitsuste koostööst Euroopa Parlamenti valitud saadikutega. Mõlemad pooled nentisid, et paraku ei ole veel kujunenud toimivat koostöösüsteemi. Kohtumisel viibinud väliskomisjoni aseesimees ja Euroopa Liidu asjade komisjoni liige Enn Eesmaa informeeris Riigikogu ja valitsuse koostööpraktikast Euroopa Liidu seadusandlike aktide menetlemisel.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside