Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Portugali president Jorge Sampaio avaldas Eestile tunnustust edukate saavutuste üle taasiseseisvumisjärgsetel aastatel.

Riigikogu esimees Ene Ergma kohtus täna Eestis riigivisiidil viibiva Portugali presidendi Jorge Sampaio ja teda saatva Portugali parlamendi delegatsiooniga. Portugali president avaldas Eestile tunnustust edukate saavutuste üle taasiseseisvumisjärgsetel aastatel ning julgustas Eestit oma riigi kogemustele toetudes vaatama optimistlikult tulevikku. Portugali riigipea selgitas, et Portugal on Euroopa Liidu liikmena saanud palju rohkem võimalusi näidata oma identiteeti, märkides, et mitmekesisus on Euroopa Liidu nurgakivi. Jorge Sampaio soovis, et Eesti aastate-pikkune jõupingutus kannaks septembris, kui toimub rahvahääletus, loodetud vilja. Ta lisas, et Eestil on olemas kõik vajalikud omadused, et olla Euroopa Liidus edukas – märkimisväärne ajalugu, ajud ja harjumus tööd teha.

Kohtumisel peatuti ka kahe riigi parlamentaarsete suhete arendamisel ning ühiste probleemide lahendamisel partneritena Euroopa Liidus.

Riigikogu esimees tänas Portugali Eesti toetamise eest liitumisel nii Euroopa Liidu kui NATO-ga.

Kohtumise lõpus tutvus Portugali president Riigikogu istungisaaliga ning tegi sissekande Riigikogu külalisteraamatusse.

Ene Ergma annab Portugali presidenti saatvale parlamendidelegatsioonile täna ka ametilõuna.

Väliskomisjoni aseesimees Enn Eesmaa, liikmed Ela Tomson, Toomas Alatalu ja Sergei Ivanov kohtusid täna Portugali presidenti riigivisiidil saatvate parlamendi esindajatega. Väliskomisjoni aseesimees tänas Portugali toetuse eest Eesti liitumisel Euroopa Liidu ja NATOga. Enn Eesmaa tõdes, et mitmetes olulistes küsimustes on Eesti ja Portugali seisukohad lähedased ja see annab hea eelduse ühtses liidus tegutsemiseks. Selle näiteks on mõlema riigi veendumus, et Euroopa Liidu senist traditsiooni eesistumise osas ei tohi kaotada, sest tegemist on olulise kogemusega Euroopa Liidust arusaamisel ja protsessides osalemisel. Portugali parlamendi delegatsiooni liige, sotsialist Socrates de Sousa avaldas veendumust, et Eesti käitub õigesti korraldades Euroopa Liiduga liitumise rahvahääletus. Portugalis rahvahääletust ei toimunud ja see oli suur viga, sest kodanikud peavad saama väljendada oma seisukohta. Ta lisas, et Portugali kogemus Euroopa Liidus on vaid positiivne. Kohtumisel räägiti lisaks Euroopa tulevikukonvendist, Iraagi ülesehitamisest, transatlantilise koostöö olulisusest ja Euroopa Liidu uute naabrite initsiatiivist. Kohtumise lõpus edastas Portugali delegatsioon kutse külastada Portugali.

Riigikogu pressitalitus

12. mai 2003

Lisainformatsioon:

Birgit Keerd, väliskomisjoni nõunik, tel. 631 6462

Tagasiside