Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma võttis täna vastu Eestis visiidil viibiva Moldova parlamendi esimehe Marian Lupu koos teda saatva delegatsiooniga. Kohtumisel keskenduti Moldova võimalustele Euroopa Liiduga liitumisel, aga ka konkreetsetele sammudele kahepoolsete parlamentaarsete suhete elavdamisel. Riigikogu esimees: „Mul on hea meel, et Moldova on teinud edusamme liikumisel Euroopa Liidus suunas”.

Moldova parlamendi spiiker rõhutas, et Moldova rahvas on selgesti orienteeritud Euroopasse liikumise suunas, kuid majanduslikud suhted EL riikidega on kahjuks veel liiga tagasihoidlikud. Lupu sõnas, et sügisel algav Moldova parlamendi istungjärk kujuneb eriti huvitavaks ja suureks väljakutseks reformimeelsetele jõududele sellepärast, et kavatsetakse monitoorida, kuidas on rakendatud reformide käigus vastu võetud uusi seadusi ja milline on olnud nende seaduste tegelik mõju. Lupu: „Siinjuures oleks suureks kasuks koostöövõimalus pädevate ekspertidega Euroopa Liidust. Niisamuti oleks teretulnud kõikmõeldav rahaline abi vastavatest rahvusvahelistest fondidest edasiste reformide läbiviimiseks.”

Marian Lupu märkis, et ootab suure huviga Balti Assamblee plenaaristungit novembri lõpus Riias, kuhu on kutsutud ka Moldova delegatsioon ning kus käsitletakse EL uute naabrite poliitikat.

Ergma pidas väga oluliseks välja arendada Moldova ja Eesti parlamendi koostöö alatiste komisjonide tasandil. Arutati mõtet koostada lähikuudel kahe parlamendi koostöö tegevuskava välistamata võimalust kaasata sellesse koostöösse teistegi riikide parlamente.

Marian Lupu esitas Riigikogu esimehele küllakutse ametlikule vastuvisiidile Moldovasse.

Kohtumise lõpus tutvustas Ene Ergma oma Moldova kolleegile parlamendivalimiste e-hääletamise süsteemi ning selgitas Riigikogu istungisaalis täiskogu töökorraldust. Marian Lupu tegi sissekande Riigikogu külalisteraamatusse.

Kohtumisest võtsid osa ka Riigikogu väliskomisjoni aseesimees Enn Eesmaa ja Riigikogu Eesti-Moldova parlamendirühma esimees Urmas Klaas. Moldova parlamendidelegatsiooni kuuluvad põllumajandus- ja toiduainetetööstuse komisjoni, kultuuri-, teadus- ja hariduskomisjoni, majanduspoliitika-, eelarve- ja rahanduskomisjoni ning välispoliitika- ja Euroopa integratsiooni komisjoni liikmed.

 

Moldova delegatsioon eesotsas parlamendi esimehe Marian Lupuga kohtus täna ka Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoniga (ELAK). ELAKi esimees Marko Mihkelson ütles kohtumisel Marian Lupuga, et Moldova parlamendi esimehe visiit  Eestisse annab tunnistust kahe riigi omavaheliste suhete tihenemisest viimaste aastate jooksul. ” Peame oluliseks Moldova siseriiklike reformide teostamist, mis lähendavad riiki Euroopa Liiduga. Eesti ning mitme teise Euroopa Liidu liikmesriigi näol on toetus Moldovale eurointegratsiooni-alases tegevuses kindlasti olemas, oleme valmis oma kogemustega Moldova püüdlusi kõigiti abistama,” rõhutas Mihkelson.

Lupu informeeris Moldova tegevusest eurointegratsiooni vallas. Moldova parlamendi esimees avaldas soovi teha tihedamat koostööd ELAKiga, et kasutada Eesti kogemusi liitumiseks Euroopa Liiduga. Lupu esitas ELAKi delegatsioonile kutse Moldova külastamiseks arutamaks omavahelise koostöö ja eurointegratsiooni praktilisi küsimusi.

Moldova delegatsiooni võtavad täna vastu ka peaminister Andrus Ansip ning president Toomas Hendrik Ilves.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside