Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma kohtus täna Eestis visiidil viibiva Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) presidendi René van der Lindeniga. Lindeni külaskäik Riigikokku algas mälestustahvli juurest, mis on paigutatud Toompea lossi hoovi Nõukogude ja Saksa okupatsioonivõimude repressioonide tagajärjel hukkunud Asutava Kogu ja I-VI Riigikogu liikmetele.

Ergma tõstatas kohtumisel küsimuse rahvusvahelisest koostööst küberkuritegude vastases võitluses. Ühiselt nenditi, et Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee võiks algatada eelnõu vastavasisulise dokumendi väljatöötamiseks.

Ene Ergma selgitas külalisele Eesti okupeerimistega seotud ajalugu märkides, kui oluline on hukka mõista ka kommunistliku režiimi kuriteod. ENPA president pidas omalt poolt kommunismikuritegusid kahetsusväärseks sõnades, et peab Stalinit ja Hitlerit võrdselt ühesugusteks kurjategijateks.

Kõne all olid ka suhted Venemaaga. Riigikogu esimees väljendas muret vene meedias toimuva, aga ka „Naši”-taoliste noorteliikumiste pärast. Ühiselt kinnitati, et tuleb pidada oluliseks mitmepoolseid partnerlussuhteid Venemaaga. Van der Linden rõhutas, et Euroopa peab enam mõtlema Venemaa tulevikule ning mitte tõrjuma Venemaad endast eemale. „Eestile, aga ka teistele Balti riikidele ei ole paremat garantiid tulevikuks kui Euroopa peamiste organisatsioonide ning NATO liikmelisus”, ütles ENPA president. Avaldades arvamust, et Venemaa ei suhtle Balti riikidega kui partner, vaid kui jõud, selgitas Ergma, et Eesti ongi demokraatliku riigi tavadele vastavalt püüdnud alati ja kõikidel tasanditel arendada Venemaaga heanaaberlikke suhteid. Ergma: „Demokraatiat ei saa importida, demokraatlikuks saab kasvada”.

Täna varahommikul kohtus ENPA president Rahvusraamatukogus Eesti rahvusvähemuste esindajatega, kõrge külalise võtab vastu ka president Toomas Hendrik Ilves. ENPA president külastab Okupatsioonimuuseumi, kus kohtutakse üliõpilaste ja Riigikogu liikme Mart Laariga, toimuvad kohtumised ENPA Eesti delegatsiooni, välisminister Urmas Paeti, õiguskantsler Allar Jõksi, rahvastikuminister Urve Palo, väliskomisjoni esimehe Sven Mikseri ja Euroopa Liidu asjade komisjoni esimehe Marko Mihkelsoniga. Kell 15.35 algab välisministeeriumis René van der Lindeni pressikonverents. Ajakirjanikud on oodatud.

Neljapäeval, 20. septembril viibib van der Linden Pärnus, kus kohtutakse linnavalitsuse ja avalikkuse esindajatega, samuti külastatakse Pärnu kunstimuuseumi.

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside